Пекин и Тайпе коментираха предложението на изпълнителния директор на Tesla Илон Мъск, че Тайван трябва да стане специална административна зона на Китай, информира BBC.

Най-богатият човек в света заяви в интервю за Financial Times, че вярва, че двете правителства могат да постигнат "разумно приемливо" споразумение.

Посланикът на Китай в САЩ похвали Мъск, но тайванският му колега заяви, че свободата "не се продава".

Коментарите на Мъск идват в момент, когато производителят на електрически автомобили постигна месечен рекорд по продажби в Китай.

В обширно интервю за британския бизнес вестник " Financial Times " Мъск коментира засилването на напрежението между Китай и Тайван.

"Моята препоръка е да се създаде специална административна зона за Тайван, която да е приемлива, но вероятно няма да зарадва всички", казва той.

"Възможно е, и мисля, че е вероятно, всъщност, те да имат споразумение, което да е по-снизходително от това за Хонконг."

Посланикът на Китай в САЩ Цин Ган приветства предложението на  Мъск за създаване на специална административна зона в Тайван.

Той заяви в Twitter, че "мирното обединение" и моделът "една държава - две системи", използван при управлението на Хонконг, са "основните принципи на Китай за решаване на тайванския въпрос".

"При условие, че суверенитетът, сигурността и интересите за развитие на Китай са гарантирани, след обединението Тайван ще се радва на висока степен на автономия като специален административен район и на обширно пространство за развитие", добави той.

В отговор Хсиао Би-хим, фактическият посланик на Тайван във Вашингтон, заяви в Twitter: "Тайван продава много продукти, но нашата свобода и демокрация не се продават."

"Всяко трайно предложение за нашето бъдеще трябва да бъде определено по мирен начин, без принуда и при зачитане на демократичните желания на тайванския народ", добави Хсиао.

Шихоко Гото, директор по геоикономика в Центъра "Уилсън" във Вашингтон, заяви пред BBC, че предложенията на Мъск могат да навредят на бизнес интересите му.

"Нека имаме предвид, че се предполага, че Илон Мъск е на ръба да закупи Twitter. Разбира се, Twitter е забранен в Китай, защото свободата на словото не е позволена в Китай", каза Гото.