Кметът на Карлово Емил Кабаиванов, специално за Агенция "Фокус" с последна информация за ситуацията в наводнените села и организацията на работа там в момента.

Фокус: Г-н Кабаиванов, кажете каква е ситуацията в наводнените села в момента, каква организация е създадена вече, какво се прави?

Кабаиванов: Първите два дена се провеждаха спасителни операции, от вчера започнаха и възстановителните.

Има 7 пострадали села, като 3 от тях са най-тежко пострадали. Има 20 самосвала, 6 верижни багера, 10 колесни багера, над 100 доброволеца от цялата страна, разпределени в трите села, над 100 военнослужещи от 61 бригада и от ВВС, разпределени в трите села, сили на противопожарната служба, техника на частни фирми, които изявиха желание и помагат, така че работи се здраво. Но фронта на работа и пораженията са толкова тежки, че вероятно ще отнеме месеци, докато се нормализира живота. Паралелно с това върви опис на щетите по пътната инфраструктура, опис на щетите на частните имоти, готвим за 300 човека храна на ден и сме осигурили до момента по различни канали и от дарители и от БЧК, и от наши средства, над 30000 бутилки по 1.5 л минерална вода за пиене. Водата и храната се разнася ежедневно от нашият щаб. Осигурили сме и над 200 лопати, които раздаваме на доброволците, колички за изнасяне на пясъка и тинята от дворовете на хората, Но искам да кажа ,че оттук нататък това не е кампанийна работа, Ще имаме поне в следващите 2-3 месеца нужда от доброволци, които поетапно да идват според възможностите си. Ние ще им осигуряваме материали и фронт за работа. Обявили сме на сайта на общината дарителска сметка, която е публична общинска и всеки дарител, който желае може да направи публично дарение и да запише накъде го насочва, може да запише и конкретно ако иска да помогне на определено семейство. Средствата ще стигнат там, където ги насочва волята на дарителя.

Фокус: При тази организация хората трябва да са спокойни. А дали са спокойни наистина?

Кабаиванов: Първите два дена, както казах, спасявахме и отводнявахме. Сега възстановяваме, разнасяме одеяла. Тези, които имат сериозно пострадали домове, не са спокойно, защото въпросът е как ще посрещнат зимата. А ние, от общината също не сме спокойни, защото въпросът пред нас е дали ще получим необходимите средства, за да възстановим разрушената инфраструктура – мостове, пътища и улици. ВиК също не са спокойни, защото в момента аварийно възстановяват водоснабдяването на засегнатите села, тъй като има скъсани водопроводи. А пък ЕВН възстановяват електрозахранването. Така, че работи се здраво и ще се работи през следващите месеци. Имам уверението на президента и на министъра на МВР, в сряда съм и при министъра на регионалното развитие, че ще помагат. Хубавото е, че общината си направи труда и преди няколко месеца, още преди бедствието, поръча и изготви чрез специалисти готови проекти за ремонт на пътната инфраструктура до края на годината и пролетта на следващата година да възстановим 20 км пътища, които са засегнати, 7 мостови съоръжения, които са съборени, и да възстановяваме повредените домове на хората.

Фокус: А къде са настанени в момента тези хора, които са останали без домове?

Кабаиванов: Няма хора без подслон, няма гладни и необлечени хора. Няма хора, които да не са получили адекватна медицинска помощ. Повечето са настанени при роднини и приятели, а другите са настанени в общински сгради, осигурени са легла и в отделни хотели.