close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Всички
Други
Кино и филми
Кулинарни
Културни
Личности
Музика
Заедно с антибиотиците трябва да приемаме и пробиотици – вярно ли е това?
12:13 / 26.03.2023
2005
©
Когато предписват антибиотична терапия, лекарите често съветват да приемаме препарати с пробиотици "за възстановяване на микрофлората". ТАСС провери какво казва научната литература по този въпрос.

Казват,  че…

"По време на употребата на антибиотици могат да се появят странични ефекти, свързани с разрушаване на физиологичната флора. Често след антибиотична терапия се появяват болки в корема и диария. За да се предотврати това, е необходимо защитно лечение, т.е. пробиотик."

А всъщност?

Пробиотиците са бактерии и гъбички, които, когато се приемат живи и в адекватни количества, се предполага, че укрепват здравето. Те се намират в храната, като ферментирали млечни продукти, или се добавят към нея по време на производството. Предлагат се и под формата на прахове, таблетки, капсули и др.

Въпреки че пробиотиците са изследвани от десетилетия, все още има много повече въпроси, отколкото отговори, а данните за тяхната ефективност са противоречиви. В САЩ нито един пробиотик не е одобрен за превенция или лечение на заболявания, а в Европейския съюз е напълно забранено да се продава нещо като пробиотик, тъй като ползите за здравето не са потвърдени по всички правила.

Има повече или по-малко надеждни доказателства, че някои микроорганизми действително могат да предотвратят диария, свързана с антибиотици, както при деца, така и при възрастни, и евентуално да съкратят времето за възстановяване при тези, които я получат. Въпреки това, за да се предотврати един случай на диария, пробиотиците трябва да се дават на шест до девет деца (в зависимост от дозата) или 20 възрастни, а възрастните изглежда имат силен плацебо ефект, а пробиотиците не помагат на хора с първоначално нисък риск от диария (както и при възрастни).

Пробиотиците се считат за сравнително безопасни за хора без големи здравословни проблеми, поради което някои клинични насоки, като Американската гастроентерологична асоциация, внимателно посочват, че пробиотиците трябва да се приемат заедно с антибиотици. Но само за тези, които не се притесняват от рисковете и разходите, свързани с това.

Тънкостта е, че безопасността обикновено означава само липсата на сериозни странични ефекти. Пробиотиците обаче могат да бъдат вредни и по други начини. В няколко проучвания учените са установили, че след антибиотично лечение, употребяващите пробиотици имат по-бавно възстановяване на микробиома (микрофлората) в стомашно-чревния тракт. Според едно предположение въведените микроорганизми потискат растежа на конкурентни "местни" видове. Това може да е причината употребата на антибиотици да е свързана с повишен риск от инфекциозни и незаразни заболявания. Все още обаче е невъзможно да се прецени това със сигурност.

Има и други опасения. И така, бактериите са в състояние да обменят участъци от ДНК - хипотетично, патогените могат да получат резистентност към лекарства от пробиотици или някои други черти, които им помагат да оцелеят. Въпреки че хоризонталният генен трансфер е добре известен, той не е добре проучен по отношение на пробиотиците.

Какво има в сухото вещество?

Пробиотиците изглеждат относително безопасни и умерено намаляват риска от свързана с антибиотици диария при деца и възрастни, но не и при възрастните хора и тези с нисък изходен риск. Ефикасността зависи от индивида, вида и дори щамовете пробиотични микроорганизми, дозировката и други променливи. Има малко научни доказателства за това, както и информация за дългосрочните последици. Тъй като много пробиотици са регистрирани като хранителни добавки, често не е напълно ясно какво е включено в техния състав. Авторитетните медицински организации, ако съветват да се приемат пробиотици заедно с антибиотици, оставят избора по преценка на пациента.
Следете всички новини на агенция "Фокус" и чрез:
facebook
Google Новини
Всичко важно от ефира на радио "Фокус" слушайте и в нашите подкасти в:
Spotify
Google Podcasts
Soundcloud








Зареждане! Моля, изчакайте ...

ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Първа лига, сезон 2022/2023
Преговори за съставяне на правителство 2023 г.
Конфликт между Полша и ЕС
Почина един от братята Галеви Ангел Христов
Отношенията между САЩ и Китай
назад 1 2 3 4 5 напред
Анкета
"За" или "против" запазването на паметниците на Съветската армия в България?
За
Против
Не мога да преценя

Част от
НОВИНИ
ЗА НАС

За контакти:

тел.: 0882 801 050

focus@focus-news.net

За реклама:

Тарифи (виж) Избори 2023

тел.: 0882 801 001

sales@focus-news.net
©2000 - 2022 Медия груп 24 ООД. focus-news.net - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от focus-news.net, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени). Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в focus-news.net е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.