Пестицидите имат широка употреба в световен мащаб за стимулиране на растежа при растенията. Въпреки своята ефективност, те съдържат и множество токсични химикали, които могат сериозно да увредят нервната система и сетивата ни, съобщиха още от BBC.

Множество изследвания установяват връзка между употребата на пестициди и невродегенеративните заболявания. Излагането на пестициди се свързва със състояния като разстройство с дефицит на вниманието, хиперактивност (ADHD) и болест на Паркинсон.

В едно от тези проучвания е установено, че пиретроидните препарати причиняват още повишен DAT ( активен транспорт на допамин) при мишки. Излагането на пестициди по време на бременност или в ранна възраст също води до развитие на аутизъм сред децата.

Използвани за първи път през 30-те години на миналия век за защита на културите в САЩ , селскостопански общности бързо станаха зависими от употребата на пестицида поради сериозния прираст на добивите. Към днешна дата близо 1/3 от селскостопанството в цял свят е зависимо от тях, като според СЗО в употреба вече има над 1000 вида.

До края на 2020 г. световното потребление на пестициди е стигнало 5,86 милиарда фунта (2,66 милиарда кг), като няма тенденция за намаляване.

Най-ранните симптоми от прекомерно излагане на пестициди включват, както главоболие, гадене, замаяност, така и респираторна секреция, споделя бившият педиатър и съосновател на  GMO Science - Мишел Перо. Острите въздействия върху здравето ни пък варират от гърчове до респираторна депресия.

Излагането на пестициди също оказва ефект и върху сетивността, като първият такъв известен инцидент е от 60-те години на миналия век в японския земеделски регион Саку като при жителите на региона се забелязва висока честота на зрителни дефекти след излагане на органофосфати. Ефектът от болестта на Saku включва замъгляване на зрението, нарушения на движението на очите, миопия и астигматизъм.