Пробиотиците се считат за супергерои на чревното здраве, които не само помагат за храносмилането, но и засилват имунитета и подобряват здравето на кожата. Някои изследвания дори показват, че пробиотиците могат да помогнат за намаляване на телесните мазнини, обиколката на талията и индекса на телесна маса (ИТМ). Не е чудно, че пробиотиците се превръщат в основен елемент в уелнес рутините. Докато мнозина разчитат на пробиотични добавки, за да трансформират здравето си, други ги добавят към диетата си по естествен начин под формата на кисело мляко, кефир или кисело зеле.

Пробиотиците са живи бактерии и дрожди, които могат да бъдат полезни за вашето здраве по редица начини. В обширната чревна микробиота, която се състои от смесица от добри и лоши бактерии, пробиотичните добавки допълват съществуващия запас от полезни микроби. Те също така се борят с "лошите“ бактерии и повишават имунитета ви срещу инфекции. Нашето тяло е дом на трилиони микроорганизми, които помагат за поддържане на телесните ни функции и здраве. Пробиотиците помагат за предотвратяване и лечение на дисбиоза - дисбаланс или дефицит на полезни микроби във вашия микробиом. Пробиотиците обаче не са за всеки и може да не са подходящи за даден човек.

Какво се случва, когато приемате твърде много пробиотици

Нови проучвания обсъждат дългосрочните ефекти от ежедневната употреба на пробиотици, особено при здрави индивиди. Претоварването на червата с добри бактерии може да увеличи възпалението или да създаде сърдечно-съдови рискове. Проучване, публикувано в Journal of Functional Foods, обсъжда по-малко известните странични ефекти от консумацията на излишни пробиотици.

1. Излишните добри бактерии могат да предизвикат възпаление

Въпреки че пробиотиците обикновено подобряват здравето на червата, дългосрочната им употреба е свързана с повишени възпалителни цитокини, което предполага, че излишните "добри бактерии“ всъщност могат да предизвикат възпаление.

2. Промяна в състава на чревната микробиота

Продължителната употреба на многощамови пробиотици измества чревните бактерии към семейства, свързани с гастроинтестинални възпаления, включително връзки с диабет и инсулт.

3. Повишен сърдечно-съдов риск

Дългосрочният прием на пробиотични добавки може да увеличи маркери като липопротеиновите съотношения (важни сърдечно-съдови показатели), което е потенциален предупредителен знак за здравето на сърцето.

4. Потенциал за прекомерна употреба без медицинско наблюдение

Поради липсата на официален регулаторен надзор, пробиотиците се предлагат свободно на пазара, често без подходяща дозировка, продължителност или специфични за щама насоки. Този универсален подход е остарял и рисков, особено когато се консумират в продължение на много години, пише timesofindia.indiatimes.com.

5. Рискове за уязвимите групи от населението

Хората с отслабена имунна система, генетични предразположения или недиагностицирани здравословни проблеми могат да бъдат особено изложени на риск от продължително излагане на пробиотици.