Васил Василев-Базилио: Връзката ни с Албания е древна и неразривна, макар че днес сме забравили колко много неща ни свързват

© Фокус
"Винаги, където и да съм в странство по света, когато видя много места наистина с много богата история, с много наситеност, винаги ми излиза в съзнанието Рилския манастир, винаги ми излизат в съзнанието тучните пасища около него, горите, реката пълна с вода, удряща се в камъните, биеща се, скачаща. И си казвам: Боже, каква красота е в България, и духовна, и природна. Ние сме щастливи хора.“
Всеки един от манастирите носи своя живот, своята история, посочи още богослова. "Във всеки един манастир са се случвали безкрайно много интересни неща и случки, но за вътрешния, истинският живот е хубаво човек да остане в манастира. Аз съм преспивал на повечето от тези места и и заради това, за да мога да си направя срещи с монаси, с хора от манастира, със свещеници, които служат, да разговарям, да разбера и да усетя духът на самия манастир, неговият живот, как тупка сърцето му. Уникално е.“
Манастирите като цяло се строят на по-усамотени и по-отдалечени от интензивния живот места, за да могат тези, които служат в тях, да се отдадат на Бога с мир, със смиреност и всеотдайност. "Мисията на манастирите е да се помагат: те самите да се издържат, самите да произвеждат, самите да създават възможности, за да живеят, и съответно да бъдат в полза на човека, който се моли, който има нужда от Бог,“ посочи той и добави, че има много манастири, където съвременният човек може да спре, да остане сам със себе си и да усети тази връзка с Бог.
Изследовател на църкви и манастири в Албания, Базилио сподели, че има изключително богата духовна култура в Албания, която въпреки че е първата атеистична държава в света по времето на Енвер Ходжа, е съумяла да запази и възстановява своите манастири и църкви. "След падането на комунистическия режим в Албания, започва възстановяването на духовенството. Много силно е развита благотворителната дейност, възстановена е Семинарията в Тирана, възстановени са много духовни училища. Има много силна социална програма, която изпълнява църквата в Албания, много подпомагат различни духовни мероприятия.“ Друго много любопитно за страната е, че християните и мюсюлманите в Албания живеят заедно и са в много близка неприкосновена връзка. "Религиозната търпимост е на много високо ниво и те си говорят, и си помагат, и си общуват. Има една миролюбивост, защото в крайна сметка всеки вярва в нещо. И религията, която се изповядва, води към добролюбие, към добротворчество.“
Има силна българска следа в средновековното християнско наследство на Албания, каза още богословът. "Връзката ни с нея е древна и неразривна, макар че днес сме забравили колко много неща ни свързват, колко е богато средновековието и православното ни наследство.Тук в областите Кутмичевица, Главница, Девол са оставили светли дири учениците на светите братя Кирил и Методи. Тук св. цар Борис Михаил Покръстител гради едни от най-хубавите си божи храмове. Тук е седалището на Климент епископ Велички или св. Климент Охридски, пръв епископ на български език, както е казал житиеписецът. Тук прекрасните изображения пазят спомена за великото дело на светите Седмочисленици, Тук са запазени мощите на св. Гораст, гробът на св. княз Йоан Владимир, тук е закърмен и раснал св. Йоан Кокозел.“
"С много богати впечатления съм от Израел. На Божий гроб е много особено усещането. Всеки един православен християнин е задължително, ако има възможност, един път в живота си да отиде и да посети това свято място. Възможността ми да отида и един ден да остана на Божий гроб ме сблъска наистина с много интересно усещане, с една благодат, която аз усетих и нося в себе си,“ сподели Василев и добави, че в църквата "Дева Мария“ в Назарет има невероятна енергия и усещане.