Пеперудите често остават в сянката на други насекоми, като пчелите, но всъщност са изключително важни и крехки организми, които играят съществена роля в опрашването на растенията. "Ако се стигне дотам голяма част от пеперудите да изчезнат, това означава и голяма част от растенията да изчезнат, и тогава нещата стават много сериозни за всички. Това каза в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" екологът и автор в платформата “Климатека'' Павел Василев, автор на статия "Изчезващият свят на пеперудите – какво губим всички ние“.

Жизненият цикъл на пеперудата включва две основни фази – гъсеница и имаго (възрастна пеперуда). Докато са гъсеници, те се хранят с листата на растения и така влияят върху растителните съобщества, допринасяйки за тяхното разнообразие. Възрастната пеперуда, от своя страна, се храни с нектар от цветове, опрашвайки цъфтящите растения.

"Всички растения, които цъфтят и правят класическо цвете, се нуждаят от насекоми, за да се размножават. Без пеперуди всички видове цветя, широколистни дървета, включително овощните дръвчета, не могат да раждат плодове“, подчертава Василев.

Климатичните промени – суши, жеги и меки зими – оказват особено силно влияние върху пеперудените популации, особено в низините. Това принуждава някои видове да се преместват на по-висока надморска височина, където условията са по-подходящи. "Проблемът е, че мястото е ограничено. И видове, които обикновено не са в конкуренция, изведнъж започват да използват едни и същи хранителни ресурси. Това води до стрес и може да доведе до изчезване на един от тях“, обяснява той.

България е сред първите пет държави в Европейския съюз по видово разнообразие, заедно с Италия, Франция, Испания и Гърция. Но въпреки това, според Василев, биоразнообразието у нас не е добре проучено, а заплахите срещу него не са напълно изяснени. Един от най-сериозните проблеми е използването на пестициди и инсектициди, които водят до масово намаляване на популациите на насекоми.

Друга голяма заплаха е изчезването на естествените местообитания. Пеперудите имат нужда от гъсти, неокосени гори с високи дървета, както и от висока трева с местни видове цветя. Затова Василев препоръчва: "Всеки човек, който притежава двор или градина, може да отдели едно кътче, където тревата да не се коси през цялата година – дори през зимата да остане суха. Така се създават миниатюрни убежища за пеперудите. Ако във всяко дворче има такова кътче, ще се оформи мрежа от малки, но свързани местообитания, които могат реално да помогнат в борбата с климатичните промени и изчезването на видовете.“

Според него е време и институциите в България да последват добрите европейски примери – чрез специализиран мониторинг и управление на застрашени видове пеперуди. "Важно е да се ангажират и зоологическите градини в страната с опазването на пеперудите“, казва още Павел Василев.