Експерт по киберсигурност: Българите натискаме всякакви линкове, които получим, без да се усъмним в достоверността им

©
След като хакерът получи достъп, рисковете за нас се увеличават драстично.
"Първото, което се прави, е преглед на чатовете – често там има интимни снимки или лична информация, да се започне да се пише на контактите с фишинг от типа - "трябват ми спешно пари", даде примери гостът.
Двуфакторната защита
Проучване показва, че едва 10% от българите ползват двуфакторна идентификация. В ефира на Bulgaria ON AIR Христиан Даскалов подчерта, че всички хора са в рискова група - всеки с телефон и апликация за комуникация.
"Ако има двуфакторна идентификация - освен този код, който ще го получиш, ще дойде съобщение, че някой се опитва да влезе в профила ви от Нигерия, например. Повечето българи не използват базовата защита", изтъкна експертът по киберсигурност.
Лесно се доверяваме
Даскалов отбеляза също, че българите натискаме всякакви линкове, които получим, без да се усъмним в достоверността им.
"Когато получиш съобщение "натисни тук" - линковете изглеждат странно, може да копираш този линк и да провериш безопасен ли е - в 99% от случаите излиза съобщение - "не, това не е безопасно", посъветва експертът.
Съвети за безопасност:
Изтривайте редовно историята на чатовете
Сменяйте паролите си на няколко месеца. Не използвайте думи, а цели изрази
Активирайте двуфакторна защита
Не се доверявайте сляпо на линкове и кодове, пратени по съобщение
Христиан Даскалов припомни, че Министерството на електронните съобщения дава 60 000 лв. за всяка микро компания за киберзащита - дават се готови корпоративни решения, които защитават бизнеса.