След като в края на 2023 година бе издадена заповед от Областния управител на Стара Загора Ива Радева, забраняваща всякакъв достъп на лица в обекта на връх Бузлуджа, включително и този на фондация "Проект Бузлуджа", както и на полицаите, охраняващи обекта, фондацията публикува и своята позиция, видя "Фокус".

Припомняме, че екипът на "Проект Бузлуджа" се бори още от 2015 г. за съхранението на културния паметник. Благодарение на него през 2018 г. паметникът беше признат от най-голямата европейска организация за културно наследство Европа Ностра за един от 7-те най-застрашени културни обекта в Европа, както бяха привлечени и средства, включително от Министерството на културата за стабилизиране на рушащите се мозайки.

Един от посочените в заповедта но Областния управител мотиви за забраната бе, че "под влияние на атмосферните условия голяма част от вътрешните стени са компроментирани и част от армировката е оголена и корозирала". 

От "Проект Бузлуджа" обаче пишат, че това не е състояние, установено от датата на издаване на заповедта, като проектът за осигуряване на посетителски достъп се базира на направените от тях проучвания, включително конструктивни от Центъра за научни изследвания и проектиране на УАСГ, цялостен конструктивен модел и конструктивни изчисления, разработка на над 20 инженери в рамките на 2 години.

"За сравнение оценката на опасността в заповедта е базирана на един оглед на РДНСК, без да им е било предоставено време за задълбочен анализ", коментира  организацията.

Екипът пише още, че в сградата се извършват съгласувани с Областна управа проучвателни и консервационни дейности, години преди да бъде осъществено обезопасяването.

"Излиза, че обезопасяването, осъществено под ръководството на Областна управа, е направило сградата по-опасна от преди.

Фактите сочат, че държавата разпознава необходимостта от отваряне на сградата, финансира проект за обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп и приема неговото изпълнение без забележки. След това, Областният управител решава, че държавата изпълнявайки собствения си проект за обезопасяване, всъщност е направила сградата по-опасна.

До толкова по-опасна, че не допускат дори да извършим задължителните ревизии и подсилване на навесите, които пазят 1000кв.м. мозаечни пана, образец на
монументалното изкуство на ХХв., документирани и съхранени през последните 3 години"
, изказва своята позиция фондацията.

Припомняме, че този петък на Бузлуджа охрана нямаше, а вратата беше разбита, като хора са влизали безнадзорно, съдейки по приложения по-долу видеоматериал.

Освен издадената забрана екипът твърди, че са били иззети ключовете за сградата от охраняващите я полицаи, като е била изключена системата за мониторинг от сензори и камери, които алармират при опасност за мозайките.

"Без системата за мониторинг и без право на достъп, мозайките са отново изложени на риск". По-лошото е, че прекъсването на полицейската охрана означава сигурно разрушаване на всичкия положен труд до момента.

Само един удар и цяло мозаечно пано, което сме стабилизирали камъче по камъче, може да бъде срутено. Само едно макетно ножче и навесите вече няма да предпазват мозайките. Най-лошото е, че нерегулираният достъп може да доведе до нещастен случай, защото посетителите не следват обезопасените пътеки, а се катерят, влизат в подземия и други опасни зони",
пишат във връзка с безнадзорното влизане от екипа.

Пресконференция по казуса с участието на областния управител е предвидена за утрешния ден.