Хижите са доста специфични обекти, които имат различен статут на собственост, и няма как да функционират без някаква подкрепа. Това каза Полина Димитрова – организатор от страна на списание "360mag" на инициативата "Хижа на годината“, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.  

Действащите хижи в България са между 150 и 200, като в миналото те са наброявали 600. Строени са много отдавна, обикновено с доброволен труд и дарения. Тази година хижа "Бъндерица“ в Пирин например празнува 110 години от построяването си.

Голяма част от хижите са собственост на Българския туристически съюз или други туристически дружества, или на общински звена. Други са частни.

"Част от хижите са доста уютни места и изглеждат доста добре, но има и такива в окаяно състояние, които имат нужда от сериозна подкрепа. В момента няма подкрепа от държавата за тези места“, обясни Полина Димитрова.

Инициативата "Хижа на годината“ цели именно такава подкрепа. Партньорски организации на кампанията са неправителствени организации, които имат поглед над планинските обекти и това как те се развиват и стопанисват – ПСС, Сдружение "За земята“, Сдружение за дива природа "Балкани“, Асоциация на планинските водачи в България. "Ние работим в много направления. Едно от тях е да подпомагаме хижите с различни грант програми. Тези грант програми се осигуряват с помощта на партньори на кампанията и обикновено са насочени към най-наболелите проблеми в хижите, като например подмяна на легловата база, матраците, спалното бельо. Имахме програма, чрез която на хижа "Грънчар“ беше изградена автономна соларна система. До този момент там нямаше ток“, разказа Димитрова.

Според нея това, което прави едно място специално, са хората, които се грижат за него. Често обаче хижарите остават на заден план. "Затова тази година решихме, че ще направим специална категория – "Хижар за пример“, защото искаме да отдадем нашето внимание към хората, които наистина са добър пример в планината“, обясни гостът.

Добрият хижар според нея трябва да бъде гостоприемен и да има отношение към хората. "Трябва много добре да познава района, в който се намира, за да може да окаже адекватна помощ, когато се налага. Трябва да развива спортно-туристическа дейност в района на хижата, защото изначално тези обекти са създадени с такава цел. Много приветстваме развитието на програми за деца. Проактивните хижари определено са фаворит лично за мен“, сподели Димитрова.