Образователният процес става все по-малко интересен и трудно възприемчив. Най-естественият мост, който може да се изгради между учебниците и телефоните, е чрез АR технологията. Това каза Виктор Неделчев – съосновател на компанията Pop!Ed, в предаването "Човекът на фокус" на "Фокус"

Идеята тръгва от трима младежи още в училище, които виждат проблемите на образователната система от първо лице. "Казахме си, че по някакъв начин трябва да свържем телефоните, които са ни нонстоп в ръцете по време на час, и учебниците, които не са мръднали от последните 70 години като форма и съдържание. АR технологията позволява да се сканира една страница и след това да се възпроизведе всякакъв дигитален ресурс, като започнем от интерактивните 3D модели, но и видеа, анимации, полета с текст, така, че наистина да затворим целия образователен цикъл. Идеята е накрая да има и игра, която да тества знанието на учениците. Няма нужда от QR код. Нашето приложение работи с вече съществуващи страници, които разпознава", обясни Виктор. 

И учителите, и учениците са изключително доволни от резултатите, отбеляза той. 

В момента създателите на приложението разработват съдържанието. "В момента започваме с пети и шести клас, който ще влезе от септември в класните стаи за география и математика. Идеята ни е да развием всички предмети, които може да бъдат интегрирани, които в момента са химия, биология, физика, математика, география и история. Вече има одобрение от МОН за използване на приложението за пети и шести клас", каза още Виктор.  

Амбицията на създателите на платформата е след като то се наложи във всяка класна стая у нас, да започнат да го разпространяват и в чужбина. 

Съоснователят на проекта Pop!Ed Димитър Костадинов посочи, че техният стремеж е да направят съдържанието в учебниците по-интересно. "Телефонът става част от живота на всеки един човек, използва се ежедневно и трябва да се намери някакъв начин той да бъде използван в клас, а не забраняван", каза той.  

Димитър разказа за начина, по който функционира платформата Pop!Ed. "Сканирате страницата от учебника и се появява 3D модел с обогатена реалност. Можете да разглеждате, да зуумвате, да натискате върху отделните компоненти. Идеята е всеки един ученик да вземе участие в процеса, да разглежда, да се докосне до материята", обясни той.