Манолова срещу спекулата: За Бога, братя, не купувайте "златните" яйца

©
"За Бога, братя, не купувайте "златните" яйца", призоваха от платформата в акция пред една от големите вериги у нас. Акцията е част от кампанията на формацията АнтиСПЕКУЛА, която е насочена срещу спекулативното завишаване на цените в хранителните вериги, а стартът й бе поставен с призив към гражданите да не купуват скъпите яйца до Великден. Протестът е една от мерките за намаляване цените на основните хранителни продукти така, че да направи стойностите по-поносими за потребителите.
Кампанията започна в една от големите хранителни вериги и, в интерес на справедливостта, ще продължи и в останалите хипермаркети в следващите дни, като на фокус ще бъдат други основни хранителни продукти, като сирене, кашкавал, се казва в прессъобщението.
За решаването на проблема с високите цени от лявата платформа представиха и свои законодателни предложения, които ще внесат в следващия парламент.
С ред тях са таван на цените на десет продукта от малката потребителска кошница - 5% надценка на цената на стоките, на която влиза в магазините, както и задължение на търговските вериги да показват доставната и продажната цена на продуктите.
От коалицията подчертаха, че ще се борят за 5% надценка от доставната цена, а не 10% печалба, каквито предложения имаше, защото сега от 50% надценка на яйцата, от търговските вериги обясняват, че 47% им били разходите и само 3% е печалбата.
Сред мерките, които целят да спрат спекулата с цените на хранителните продукти е и създаване на "КОНПИ на спекулата на цените" - разследващ орган, който да е на терен и да налага сериозни санкции при установено нарушение и спекула с цените, особено на основните продукти.
Мая Манолова от "Левицата" обяви, че търговските вериги са писаното яйце на българската държава, защото получиха на няколко пъти много сериозна подкрепа от държавата и българските данъкоплатци: 10 млрд. лв. за компенсации за тока, от които не малка част за търговските вериги, както и средства по КОВИД мерки. Корпоративният данък е най-ниският в Европа. Нямат никакви пречки да си изнасят печалбата в чужбина и част от тях са удвоили печалбите си в последните години на криза.
Само по отношение на яйцата Манолова изчисли, че поскъпването им е с 60-70% заради огромната надценка и попита риторично дали вместо 63ст, колкото струват на потребителите, веригите не купуват тези яйца за 20-30 стотинки.
Кампанията АнтиСПЕКУЛА Мая Манолова вижда като продължение на кампанията от лятото на миналата година.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Даниел Митов: Увеличението на заплатите в МВР води до повишени оч...
22:05 / 13.05.2025
Премиерът и вицепремиерите ще дадат отчет за свършеното от управл...
20:14 / 13.05.2025
Рая Назарян: Само преди два месеца президентът заяви, че референд...
18:59 / 13.05.2025
Здравното министерство търси възможности за внос на ваксини срещу...
18:45 / 13.05.2025
Експерт: България е единствената входна точка в ЕС за руски тръбе...
18:38 / 13.05.2025
Атанас Атанасов: Кой натисна копчето на президента? Радев е заявя...
18:30 / 13.05.2025
Актуални теми