Ивайло Иванов: Русия няма никакво желание за замразяване на войната в Украйна

© Фокус
Войната не е просто за завладяване на територии от Украйна, а за ликвидирането й като независима и суверенна държава, подчерта той. "Това е стъпка към следващата голяма цел на Владимир Путин – ролята на Русия в системата на международните отношения в Европа след края на Студената война. Тук Украйна е просто стъпката, която ще му позволи да преследва тази крайна цел, която е предефиниране на геополитическия ред поне в Европа и възвръщане на възможността на Русия да осъществява политически, а защо не и военен контрол върху Централна и Източна Европа", обясни Иванов.
По думите му в момента Русия е поставена под много сериозен икономически натиск заради изчерпване на ресурсите си. "Само преди ден руският президент спомена, че се планира през следващата година бюджетът за отбрана да бъде намален. Това говори две неща: или Русия прогнозира, че войната ще приключи до следващата година и Украйна ще бъде поставена в ситуация, в която да приеме всички крайни руски искания, или руската икономика се намира под много голямо напрежение и стрес и това налага намаляване на бюджета за отбрана", поясни експертът.
Доказателство за нарастващото икономическо напрежение в Русия са и думите на руския заместник-министър на икономиката на Икономическия форум в Санкт Петербург за предстояща рецесия. По официални данни на руската статистика инфлацията в Руската федерация е около 10%. Основният лихвен процент от есента на миналата година е 21%. "Той е толкова, само защото руският президент забрани на централната банка на Русия да го повишава – най-вероятно щеше да бъде поне 23%. Това създава изключително големи проблеми пред руската икономика и бизнес. Предполага се, че всъщност има огромна задлъжнялост в руската икономика, която скоро ще започне да избива на повърхността чрез фалити на различни стратегически големи предприятия. Това ще повлече след себе си и банковата сфера, защото според много изследователи тези кредити всъщност не фигурират в официалните банкови отчети. На второ място, има сериозно съмнение, че инфлацията е 10%. Няма логично обяснение, ако инфлацията е 10%, основният лихвен процент да е 21%. Това подсказва, че всъщност инфлацията е много по-висока", обясни Иванов.
Прогнозите на руската централна банка и на Министерството на икономиката на Русия са, че през тази година растежът на руската икономика рязко ще се забави до малко над 1%, допълни той. "Ниските цени на петрола от началото на годината нанесоха сериозен допълнителен ущърб и натиск върху руската икономика, защото бюджетът беше планиран при цена 70 долара за барел. В по-голямата част от времето цената беше под тази, дефинирана в руския бюджет. В началото на май Русия промени бюджета, като го вдигна почти тройно – от 0,5 на 1,7% и въпреки това данните, които излязоха само няколко дни по-късно, показаха, че бюджетът за първото тримесечие е в размер на почти 40 милиарда долара, което се равнява на около 1,5 от БВП. Т.е. още през първото тримесечие целият планиран дефицит за годината на практика беше изконсумиран", обясни Ивайло Иванов.
От друга страна Украйна е доказала, че дори с ограничените средства, с които разполага в момента, може да защитава територията си. "Няма никакво съмнение, че ако й бъде оказана по-масирана военна помощ, това ще й даде много големи шансове да успее да си възвърне част от териториите, които Руската армия завладя през последната година. Ако видим напредък на Украинската армия и възвръщане на територии, които Русия в момента е окупирала, това ще постави под много сериозен натиск руската страна да седне на масата на преговорите, за да не загуби това, което към момента е успял да завладее", добави Иванов.