"Facebook разпространява най-много дезинформация, националните медии също чрез определени журналисти. Дезинформацията е заплаха за националната сигурност". Това каза в обзорното предаване "Това е България"  на Агенция "Фокус"  Божидар Божанов, зам.-председател на парламентарната комисия по електронно управление и информационни технологии, първи министър на електронното управление в коментар по темата "Какви са схемите на организираната в България дезинформация". 

"Още докато бях министър, работех по тази тема като тема, която е важна за националната сигурност. В контекста на война, близо до границата ни, обявилата и за вражеска държава Русия използва всички методи, за да утвърди своята гледна точка, своето влияние и информацията е един от тези механизми. Тази среща е продължение на тези усилия, включително и на законопроект, който е внесен по тази тема", каза Божанов

Той коментира и как да се различава информацията от дезинформацията."Това всъщност  е в сърцевината на основните въпроси. Целта не е нито държавата, нито някой неин орган, нито някоя частна компания да установява кое е истина и кое - не. Това е доста тънък лед. Трябва да се установят механизмите, по които тя се разпространява, които са съвсем различни от моделите, по които се разпространява нормалната, истинна информация".

Божанов даде пример с Facebook, където дезинформацията се разпространява през анонимни уебсайтове и когато се проверят техническите детайли, те се оказват свързани - едни и същи сървъри, едни и същи дати на публикуване на сертификатите и т.н. Те нямат редакторски екипи, нямат нищо, което да е носител на истинска медия, но публикуват някакво съдържание. Съдържанието може да се игнорира, не е важно какво пише в публикациите,  въпросът е, че това е координирано усилие за разпространение на някакво съдържание, което след това се публикува във Facebook от т.нар "тролски ферми" или "тролски фабрики", които публикуват в различни групи, харесват го една на друга, споделят го, има случаи с нула харесвания и 350 споделяния. Очевидно това не е автентично поведение, това е координирана акция. Тези белези трябва да се изследват, да се открие координираното разпространение на информация.

"Facebook, като най-голяма социална мрежа е средата, където тя достига до най-много хора. Има и в национални медии журналисти, които разпространяват опорните тези на Кремъл, но това е капка в морето. Морето е социалните мрежи, които облъчват с един дезинформационен шум и се получава едно дезинформационно натрупване", допълни Божанов.

По отношение на начините, по които може да се различи информацията от дезинформацията, той каза: "Това е решение на индивида и неговата способност за критично мислене и отсяване на информацията. Повечето от сайтовете с дезинформация нямат идентичност, теса случайна комбинация от думи и цифри: "новини", "България", "365" и подобни неща. Това не са медии, а технологични носители на дезинформиращи послания. Само в последните месеци са създадени около 400 такива по данни на Софийския университет. Лесно е да създадеш такива сайтове - да ги напълниш със съдържание, машинно преведено от руски".

Според Божидар Божанов дезинформацията е заплаха за националната сигурност, защото влияе трайно на общественото мнение и на решенията, които взимат политиците. 

"Когато трябва да решим дали изпратим оръжие на Украйна, да помогнем да се защити от руската агресия, а общественото мнение е подготвено от руската пропаганда, че война в Украйна няма или за това е виновно НАТО, или че украинците са нацисти и затова не трябва да им се помага, тогава става по-трудно представителите на хората в народното събрание и в изпълнителната власт да вземат това решение", каза той.

Русия опитва дълги години да прокара определени тези и концепции в главите на българските граждани - къде успешно, къде - не, което след това влияе на решенията. А тези решения са свързани с националната сигурност, категоричен е Божанов.

Цоня СЪБЧЕВА