Връзката  между св. Трифон с празника на лозята е изцяло календарна. Това каза в дневния блок на "Фокус" богословът Георги Тодоров.

"Св. Трифон е раннохристиянски мъченик, който е загинал около 250 година. Той живее в едно много интересно време. Иначе много малко се знае за него по предания. Той умира много млад. Още обаче като юноша е имал много силна вяра и по неговите молитви много хора са се изцелявали. И има такова предание, че дори дъщерята на императора също се е изцелила по неговите молитви. Това, разбира се, е предание, но казват, че в житието му, че вследствие от това изцеление много хора са станали християни Това е, което знаем за св. Трифон. Раннохристиянски мъченик, лечител, безсребреник с молитва лечител и мъченик за Христа", разказа той.    

Богословът поясни, че връзката  между св. Трифон с празника на лозята е изцяло календарна, понеже неговият празник се пада във времето когато се зарязва лозето, и по календарен принцип.

"Иначе в неговото житие няма някакви връзки с лозарството, с виното или каквото и да е. Ако след това се измисля, те са допълнителни, обраства, разбира се, всеки образ обраства с разни легенди. Но връзката е календарна. И ето, че това се доказа и сега, защото когато българската църква мина към новия стил, народът си остана към стария стил, и днес се чества така да се каже истинският Трифон, Трифон Зарезан, защото това е календарен празник – по това календарно време лозарите излизат да зарязват лозовите пръчки, и естествено, че няма да го изтеглят 13 дена по-рано, когато не му е времето. Така че фактът, че народът чества св. Трифон Зарезан по стария стил, доказва още веднъж тази календарна връзка. Сега е времето, когато за пръв път да се зарежат едни лозя", добави Тодоров.