За да помогнем на пострадалите в Турция, първото нещо, което направихме е да се съберем 20-23 колеги спасители – от Пловдив, от София, от Благоевград, от "Аварийно спасяване“ Пловдив, от Доброволното формирование – София и организирахме три пътнически микробуса плюс един товарен, на който да се качи всичката екипировка за спасително-издирвателна дейност, медицински раници, палатки, чували и прочие. Това каза пред репортер на "Фокус“ Лазар Радков от "Капачки за бъдеще“.

Чрез платформата "Каузи.бг“ стартирахме кампания за набиране на средства за закупуване и даряване на одеяла, спални чували, палатки, походни легла, термоодеяла и т.н., обясни Радков. "Това са най-необходимите неща, защото има стотици хиляди хора, които са на улицата буквално. Температурите са около нулата, през нощта падат под нулата. Хипотермията е животозастрашаващо състояние при спадане на температурата, има опасност за измръзване на крайници, а при по-голям спад на температурите може да се стигне и до смърт. Могат и малки генератори да се пращат, отоплителни уреди, печки, джобни печки и прочие, за да поддържат хората температурата си, а и за спасителите, разбира се.“

На въпрос как може да се помогне на пострадалите, Радков каза, че на първо място е необходимо да се помогне с финансови средства. "Ние пуснахме през "Кауза.бг“ набиране на дарения, може и през карти да се правят дарения, през банкови сметки. Никола Рахнев от "Гората.бг“ също се включи, Манол Пейков също. В момента си комуникираме и с него, с Кремена Кунева от "За доброто“, която търси къде в София може да се направи такъв център, където хората могат да дарят нови чували, одеяла и прочие.“

Ясен Цветков, председателят на Националната асоциация на доброволците в България, е изпратил пратил на Въшно министерство номерата на бусовете, които в момента пътуват към турската граница, така че не вярвам да имат проблеми, допълни Радков. "Всеки човек, който иска да кара нещо и да помага, го съветвам да се свърже с турското посолство за повече информация, това е най-разумното“.