Пламен Николов: Интересен факт е - Руско-турската война реално започва и завършва в Добруджа

© РИМ-Добрич
Щабът на 14-ти армейски корпус Хаджиоглу Пазарджик. Фотография на военния кореспондент щабскапитан Михаил Петрович Ревенски
По думите на специалиста на практика войната започва преди десанта при Свищов и първите бойни действия са при Мачинския ръкав на Дунав. Неговото име идва от град Мачин, административен център в окръг Тулча, днес Северна Добруджа, Румъния. Градът е пристанище на река Дунав. Там става сблъсък между руската и османската речни флотилии.
"Русите стъпват на българския бряг първо в Северна Добруджа още преди да се прехвърлят през Дунава основните сили край Свищов. Първите битки са в Северна Добруджа. Първият освободен български град е Мачин, няколко дни преди Свищов. До времето, когато корпусът на ген. Цимерман достига линията Черна вода - Кюстенджа (днес Констанца) и спира там, защото такъв е бил планът на руското командване за водене на войната, за да задържи вниманието на корпуса на Али Мехмед паша. До тогава всъщност в Северна Добруджа се водят интензивни бойни действия", разказа историкът.
Пламен Николов допълни, че е важно да се изтъкне - последното голямо сражение в тази война е сражението за Хаджиоглу Пазарджик (днес Добрич). В тази битка участват значителни войскови групи - от една страна е 20-хилядният корпус на ген. Цимерман, от друга - също около 20 000 войници от Египетския корпус и башибозук. Битката се води само три дни преди подписването на Одринското примирие. С това добруджанският регион също има своя принос в българската история, отбеляза историкът.
Периодът и събитията са представени под формата на военна кореспонденция в гравюри, картини и фотоси, част от тематичната изложба "За свободата Българска", експонирана в Музея за нова история в Градския парк "Св. Георги" в Добрич. Може да бъде разгледана в днешния празничен ден при вход свободен и в други делнични дни до края на месец април. РИМ-Добрич на своя сайт също представя в детайли конкретните исторически събития - тук.
Жулиета НИКОЛОВА