Кюстендил пази Свети Никола със златен варак от XII век

© Фокус
Любопитен е фактът, че върху евангелието, което светецът държи, при реставрацията е открит златен варак, показващ възможностите на ктиторите. Според изследователите зографите, изписали църквата в началото на XII в., вероятно са дошли от Солун или Охрид.
Храмът е най-старата запазена средновековна църква в Кюстендил. Според архитектурните особености и разкритите средновековни стенописи, датирането и́ може да се отнесе към XI–XII в.
Най-ценните стенописи в църквата са изписани през XII век и изобразяват светци в цял ръст: войни, лечители, свещенослужители, жени светици и др. Иконографията е дело на майстори зографи вероятно произхождащи от Солун. Разкрити са и стенописи от XV, XVI и XIX век. В храма са запазени средновековни графити – рисунки и надписи, оставени от посетители и местни хора в миналото.
Средновековните стенописи са редки паметници, носещи характерните черти на монументалната византийска живопис в България, а възрожденските разширяват и обогатяват представите за българската църковна живопис от този период. Църквата притежава голяма историческа, художествена и архитектурна стойност. Тя е архитектурно-строителен и художествен паметник на културата с категория “национално значение".
Венцеслав ИЛЧЕВ