През 2002 година се взема решение Русе да чества своя празник на Гергьовден. Това е формалната причина за определяне на датата 6 май, сподели кметът на града Пенчо Милков.

"Истинската история е, че свети Георги е от стотици години покровител на нашия град и ние имаме достатъчно данни за това. Малко известен факт, според мен, дори и на русенци, е, че Русе е носел името Гюргевград - градът на свети Георги по време на Второто българско царство, по време на Средновековието. И неслучайно градът срещу нас - Гюргево, носи същото име. Тези двойки градове по река Дунав са били характерни от Античността и в Средновековието, те са били дори, както Буда и Пеща, впоследствие един град. Ние с града срещу нас сме били една обща военна единица и това се е правело за контрол на корабоплаването", разказа още Милков пред Bulgaria ON AIR

"Свети Георги е дълбоко залегнал в душите на хората и това е видно и от много паметни места, които носят името му. Празникът се чества след Освобождението по най-тържествен начин в Русе. На 6 май всички магазини, пивници, сладкарници са затворени, обратно на сега, когато търговските обекти работят на празници, но целият град е бил украсен в цветя, в знамена, портрети тогава на царя. Гражданството е било по улиците и спонтанно са посрещали по най-тържествен начин моите съграждани 6 май. Така че духовната връзка е много силна. Аз във всяка възможност и изява говоря на хората, че ние имаме покровител и че той винаги бди над града ни - и това е свети Георги", категоричен беше кметът на Русе.