Кюстендил отбеляза 149 години от Априлската епопея

© Фокус
В словото, посветено на годишнината от въстанието, което не е просто историческо събитие, а символ на саможертва, национално достойнство и жажда за свобода беше посочено, че 1876 година е преломна за историята на България.
"Днес, 149 години след Априлското въстание, мнозина биха се запитали дали действително тези млади хора са вярвали, че ще сломят султанската империя. Защо повеждат хиляди българи към предварително изгубен от военна гледна точка сблъсък с турската власт? Каква в крайна сметка е била стратегията им?“, се посочи още в словото.
Бяха припомнени и думи на Тодор Каблешков: "Не в куршума на кремъклийката се надявах, а в гърмежа им, който трябваше да стигне до ушите на Европа, до братска Русия“.
Беше припомнено, че въстанието избухва преждевременно, извисените духом, избраните, се вдигат и тръгват. Не за бляскави победи, а за саможертва в името на отечеството. Никой няма сили и власт да ги откъсне от порива на свободата. Манастири, черкви, планински върхове още пазят спомена за тяхната саможертва.
Самото въстание е жестоко потушено, жертвите са 30 000 души, 80 селища са напълно опожарени, а 200 са ограбени, световната общественост е потресена. Събитията от април 1876 година и кървавото потушаване на въстанието поставят на дневен ред пред европейската дипломация българският политически въпрос.
Присъстващите почетоха паметта на всички, знайни и незнайни герои, дали живота си в името на свободна България. На паметника "Булаир“ бяха поднесени венци и цветя.