САЩ и Великобритания са заети с плановете си да спрат войната в Украйна, но и двата са обречени на провал. Това мнение е изразено от Юджийн Финкел, професор по международни отношения в университета "Джон Хопкинс“, в коментар за The Spectator.

Президентът Тръмп оказва натиск върху Киев да замрази войната, като запази завзетите от Русия региони в Украйна под контрола на Москва.

Според визията на Тръмп Украйна няма да се присъедини към НАТО, нито ще получи американски гаранции за сигурност и ще трябва да разчита на икономическото сътрудничество с Вашингтон като основен източник на защита. На срещата на върха на европейските лидери в Лондон британският премиер сър Кийр Стармър представи различно предложение за мир, което също предполага продължаване на руския контрол върху завзетите области. В замяна на това на Украйна се обещава военна подкрепа и гаранции за сигурност.

И двата плана са обречени на провал. Въпросите, върху които се фокусират политиците във Вашингтон, Лондон и Брюксел - НАТО, територия и мироопазващи войски - не са основните причини за войната и затова не могат да бъдат ключът към мира. Усилията на Русия да контролира Украйна не са продиктувани нито от териториални амбиции, нито от съображения за сигурност, а от идеология. Ето защо мирните планове трябва да се съсредоточат върху това.

Той подчерта, че нахлуването на Русия в Украйна е преди всичко война за идентичност. Според него руският президент не смята украинците за отделна нация, а смята Украйна за "Малоросия“.

Финкел добавя, че мирът е възможен само ако Русия приеме Украйна като независима, отделна държава. Той вярва, че това все още може да бъде поправено, като припомня, че мексиканците вече не мечтаят да си върнат Калифорния, а Пакистан се е примирил със загубата на Бангладеш.

Промяната на убежденията за идентичността може да стане без насилие. Единственото условие за това е политическата воля на Кремъл, уверява Финкел.

Според професора по международни отношения западните лидери трябва да прилагат двустранен подход, за да се доближат до мира. Те трябва да принудят руския президент Владимир Путин да признае, че Украйна е независима държава, а всички мирни преговори трябва да се провеждат само с участието на Киев.

Освен това Финкел заяви, че САЩ и Европа трябва да предотвратят опитите на Русия да наложи своята идеология в Украйна като част от примирието или мирното споразумение. Той подчертава, че Киев не трябва да бъде принуждаван да приема исканията на Путин.

В крайна сметка краят на войната до голяма степен ще зависи от готовността на руснаците да приемат, че не са един и същ народ с украинците. Колкото по-скоро западните партньори на Украйна признаят това и започнат да се занимават с него, толкова по-голям шанс имат мирните им планове - добавя Финкел.