Китай изпраща войници в Украйна, за да се подготви за нахлуване в Тайван. Китайски граждани участват във войната на страната на Русия със съгласието на Пекин, заяви бившият разузнавач Ричард Фишър, пише американското издание The Hill.

Според офицера от разузнаването натрупаният опит може значително да подсили китайската армия в случай на опит за завземане на Тайван.

По-специално, наскоро Китай е събрал най-големия брой военни кораби около Тайван за цялата година.

"Комунистическата партия търси пряк опит на бойното поле в Украйна, за да информира своята Народноосвободителна армия за бъдещите войни“, коментира Ричард Фишър от Центъра за международна оценка и стратегия във Вашингтон.

За китайските войници украинското бойно поле "предлага най-яркото и брутално развитие на революционната битка между безпилотните оръжия и системите за електронна война, които се използват срещу тях“.

Вероятно е също така китайските офицери да правят нещо повече от това просто да наблюдават и да докладват на Китай. "Възможно е те също така да дават съвети на руските военни. В края на краищата Китай подкрепя военните усилия на Русия от самото начало", пише изданието.

Китай почти сигурно е дал зелена светлина на инвазията със съвместното си изявление от 5300 думи, издадено от Си Дзинпин и Владимир Путин в Пекин на 4 февруари 2022 г., само 20 дни преди руската атака. Путин можеше да нахлуе и по-рано, но очевидно се подчини на китайските желания и изчака до края на Зимните олимпийски игри в Пекин, за да удари бившата съветска република.

"По време на войната Китай подкрепяше Путин почти навсякъде. Например Пекин е купувал руски петрол, санкциониран от Обединеното кралство, САЩ и Европейския съюз, отворил е финансовите и банковите си системи за руските институции, подложени на санкции, предоставял е военно разузнаване и дипломатическа и пропагандна подкрепа и е продавал както стоки с двойна употреба, така и, според някои източници, оръжия".

Като се има предвид подкрепата на Пекин както за Москва, така и за Пхенян, малко вероятно е Северна Корея да е могла да се включи във войната на страната на Русия без одобрението на Китай.

Що се отнася до наемниците, Пекин вероятно е знаел и одобрявал участието им във войната.

"Малко вероятно е на тези войници да им е било позволено да пътуват до Русия без пълното съгласие на режима на Си“, коментира Чарлз Бъртън от изследователския център Sinopsis.

"Си управлява държава с почти пълно наблюдение и обръща специално внимание на взаимодействията на своите граждани с близки партньори като Русия“, смята Бъртън, който е и бивш канадски дипломат, намиращ се в Пекин. "Няколкостотин китайски мъже във военна възраст, които напускат страната, за да се бият в чужда война, със сигурност са нещо, за което Пекин ще знае.“

Например, със сигурност има агенти на Министерството на държавната сигурност, които следят молбите за визи за Русия.

Присъствието на китайски войници в Украйна напомня за "китайските народни доброволци“, които от 1950 г. отиват да се бият с войските на ООН в Северна Корея.

"Китай, който изпраща първоначално малка кохорта, за да се присъедини към руснаците, съответства на стратегията на китайската комунистическа партия за първоначално създаване на правдоподобно отричане, а след това на фалшива легитимност за постепенно увеличаване на броя на тези, които са на фронтовата линия“, казва Бъртън. "Почти сигурно това ще бъде съпроводено с постепенно въвеждане на усъвършенствано китайско оръжие“, добавя той.

Бъртън също така се опасява, че Русия, която е задължена на Китай заради подкрепата в Украйна, няма да може да откаже, когато Китай поиска от Москва да изпрати сили, за да й помогне да нахлуе в Тайван или в друга съседна страна.

Китайските и руските военни редовно провеждат съвместни учения в Източна Азия. Ето защо Пентагонът трябва да приеме, че тези две сили, заедно със Северна Корея, ще воюват заедно по време на следващата война.

Така че Китай вероятно вижда голямо предимство в това китайски войски, дори и да са само наемници, да се бият в Украйна.

"САЩ и други държави не са наложили почти никакви санкции на Китай за широката му подкрепа за руските военни усилия. Затова не бива да се учудваме, че Пекин сега смята, че може безнаказано да изпраща войници да се бият в Европа", пише в заключение изданието.