"Познавам инфраструктурата на Сърбия, тя е в плачевно състояние. Трябваше преди 4 години, те сами си го признават, да се направи основен ремонт от Ниш до Белград. Трябваше да се прави от руски фирми, от китайски, нещата не се случиха  и там линиите са с разпадащи се траверси и лоша настилка, което води до ограничаване на  скоростите и възможности за произшествия", това каза в коментара си за Агенция "Фокус" проф. Симеон Ананиев, председател на Асоциацията на българските жп превозвачи по повод втория дерайлирал влак в Сърбия в рамките на една седмица.

Трябваше тотално да се спре движението България-Сърбия. Една от причините то да не бъде спряно е, че Сърбия има голям проблем с въглищата. Сега голяма част от съставите са с въглища и ако спрат жп транспорта, няма да имат енергия, става ясно от думите на Ананиев.

"По непотвърдена информация минимум 10-15 дни няма да има движение, което създава големи проблеми. Истината е лошата инфраструктура, лошото поддържане", допълни председателят на Асоциацията на българските жп превозвачи.

Той коментира и големите проблеми, които се създават за жп превозите в региона, заради лошата инфраструктура в Сърбия: "Голяма част от товарите за Европа минават през 20 български основни направления през Русе и през Калотина-Сърбия-Унгария-Австрия. Загубите в момента са, че повече от 20 влака стоят в България. Има забрана на българските железници да приемат вагони от Турция, които са за това направление".

Този проблем се е очаквал от бранша у нас и е разработен вариант за връзка през Видин, която не е използван активно, а има капацитет. Жп връзката през Русе е задръстена, ще има известно оскъпяване, в зависимост от това кога трябва да пристигне  транспортираната стока, става ясно от анализа на Ананиев.

Съветът на председателя на Асоциацията на българските жп превозвачи е да се търсят други алтернативи.

Сложен е въпросът с търсене на съдебна отговорност от сръбската държава, заради предизвиканите по нейна вина загуби, тъй като всичко зависи от договорите на превозвачите, от застрахователите и от клиентите. Ако клиентът потърси отговорност за недоставени навреме стоки от превозвача, той ще потърси такава съответно от Сърбия, е изводът от коментара на проф. Ананиев.