Моделите на сън и изтощението не засягат само отделните хора – те могат да се предават през поколенията. Майчините навици за сън имат както биологично, така и поведенческо въздействие върху децата. Майка, лишена от сън, може несъзнателно да предаде стрес на децата си, което води до повишени нива на кортизол. Ако тя се затруднява да установи постоянни режими на сън, това може да забави способността на детето да саморегулира съня. Това нарушаване може също да допринесе за емоционални и когнитивни проблеми, увеличавайки риска от тревожност и депресия при децата.

Д-р Уша Гадам обяснява пред News18: "Поколенческото поведение по време на сън играе съществена роля както чрез генетиката, така и чрез околната среда. Някои деца са генетично предразположени да бъдат нощна птица или ранно пиле. Тези модели могат да бъдат наследени и културните навици могат допълнително да засилят хроничното лишаване от сън през поколенията.“

Тя добавя още: "Нарушенията на съня могат да повлияят както на пренаталното, така и на постнаталното развитие. Лошият сън на майката увеличава риска от гестационен диабет, преждевременно раждане, ниско тегло при раждане и променено развитие на мозъка на плода. Това може също да повлияе на регулацията на майчините хормони, което пряко влияе върху невроразвитието на плода. Майките с нарушения на съня често срещат трудности при самоуспокояването, изпитват фрагментиран сън и могат да се сблъскат с дългосрочни когнитивни и поведенчески проблеми.“

За да се прекъсне цикълът на наследствения недостиг на сън, са необходими промени както в начина на живот, така и в начина на мислене. Приоритизирането на майчиния сън не е лукс – това е необходимост. Създаването на подкрепяща и спокойна среда за майките може да повлияе положително както на тяхното собствено здраве, така и на благосъстоянието на децата им.

Съвети за подобряване на майчиния сън и предотвратяване на генерационен дълг на съня:

Установете редовен режим на сън: Редовният сън помага за регулиране на вътрешния часовник на тялото.

Практикувайте йога: Тези техники могат да облекчат стреса и да подобрят качеството на съня.

Създайте успокояваща среда за сън: Ограничете времето пред екрана, намалете шума и поддържайте стаята тъмна и хладна.

Включете членове на семейството: Насърчете партньорите и роднините да споделят отговорностите за грижите за децата, за да могат майките да си починат.

Потърсете когнитивно-поведенческа терапия: Особено полезна за тези, които се борят с хронично безсъние или тревожност.