С настъпването на пролетното слънце, стайните растения започват да се събуждат от зимния си период, което е идеалното време да ги освежите. Прашните или изсъхналите листа могат да възпрепятстват новия им растеж, така че едно добро почистване сега ще ги подготви занапред през година. Мислете за това като за спа ден за вашите растения. Ето как правилно да почистите всички ваши стайни растения през пролетта.

1. Направете равносметка

След зимните месеци на слаба светлина и по-бавен растеж, вашите стайни растения може да изглеждат малко разрошени. Започнете почистването, като оцените щетите на всяко растение. 

Търсете признаци на стрес, вредители и болести (увяхване, слаба или мъртви листа, дупки по листата, видими вредители или пъстри листа). Ако нещо изглежда нередно, изолирайте засегнатото растение и се опитайте да определите причината. В някои случаи е достатъчно просто да облеете растението или да премахнете проблемните листа.

2. Подрязвайте мъртвите или нездравословните части

При резитба използвайте чиста ножица с байпасно острие (остриетата се пресичат като ножица), която е по-безопасна за деликатната растяща листа. Ако има заболяване, дезинфекцирайте ножиците между резитбите и растенията с разреден разтвор на белина.

Подрязването на нездравословна зеленина помага на растенията да запазят и пренасочат енергията си към свеж, здравословен растеж. Почистете падналите отпадъци, старите цветове и листа, за да може почвата да диша и да предотвратите появата на мухъл или гъбични комари . Отстранете всички растения или стъбла, които са изсъхнали, кафяви и хрупкави. Ако част от стъблото е зелена, отрежете я над зеления листен възел или лист.

Ако растението ви е било преполивано (лесна грешка през зимата, когато растенията не растат активно), то може да се прояви с пожълтели листа или меки, почернели стъбла, което са класически признаци на гниене. Често листата първо пожълтяват, а накрая стават черни. Отрежете засегнатите области, като режете над най-високия зелен възел или лист. Не се страхувайте да подрязвате обилно, защото много видове стайни растения обикновено се възстановяват след резитба с нова сила.

3. Изплакнете и повторете

За външните растения, почистващите дъждовни душове помагат за отмиване на мръсотията и вредителите. Можете да помогнете на стайните си растения с гъба за баня или нежен душ. Независимо от метода, който използвате, не забравяйте да измиете и двете страни на листата – вредителите обичат да се крият и да снасят яйцата си под листата и в ставите, където се срещат със стъблото. 

Преместете малките растения до мивката или по-големите до душа. Ако имате достъп до веранда, можете да поливате растението си с маркуч навън или да го оставите да престои на дъжд (ако температурите са над 15°C). Уверете се, че използвате мека струя, а не струя с висока струя, която може да нарани нежните листа.

За растения, които са твърде тежки за преместване, като например 2,4-метрова смокиня, помислете дали да не я изкъпете с мокра кърпа или гъба. Действайте бавно, като поддържате гърба на листа с длан, за да не го скъсате. За растения с нежна или фина текстура на листата, е по-лесно да ги потопите няколко пъти в кофа с вода, за да ги изплакнете, пише Better Homes & Gardens.

Има някои специални изключения: някои растения, по-специално орхидеите, не обичат влагата да се задържа по листата им. Четка за зъби с мек косъм, четка за рисуване или четка за грим могат да почистят пухкавите теменужки, докато гладка кърпа е най-подходяща за орхидеите.