Колкото и да ви е неприятно да го признаете, вероятно е имало моменти в живота ви, когато сте ревнували приятелите си. Обратното – общуването с приятел, който ви ревнува, понякога може да бъде още по-трудно. 

Независимо дали говорим за дълбока ревност, каквато има Яго към Отело в трагедията "Отело“ на Шекспир, или за тази между Каси и Мади в "Еуфория“ – ревността сред приятелите не е нещо ново. Но това, че тя е често срещана, не означава, че е нещо, което трябва да се приема с лекота. В някои случаи може дори да доведе до драматични последици, пише Taloto.bg.

Така че, ако сте от хората, които се чудят защо приятелите ви ревнуват, или защо самите вие изпитвате ревност към близък приятел, ние имаме отговорите за вас. Също така ви предлагаме и начини, по които да се справите с тази ситуация. 

Защо има ревност в приятелствата

Въпреки че има много причини, поради които ревността може да се появи в приятелствата, тя най-често може да бъде проследена до ниско самочувствие, липса на увереност или чувство за заплаха. Хората с ниско самочувствие обикновено имат негативна представа за себе си, така че, когато техен приятел успее в дадена област, те се сравняват с него и се чувстват непълноценни. Смятат се за каръци, неталантливи или не толкова ценни като него. 

Страхът от изоставяне също може да има роля тук. Ако единият приятел продължава да успява, докато другият не, последният може да се разтревожи, че ще бъде изоставен заради липсата си на успехи и градация. 

Не трябва да се срамувате от това, че изпитвате ревност в приятелството, това е съвсем нормално. Това е просто емоция, която стои редом с всички останали. Като се има предвид това, точно както може да се чувствате наранени, раздразнени или ядосани на приятелите си от време на време, така също може да изпитвате ревност. Често се сприятеляваме с хора, с които имаме общи интереси, ценности, хобита и възгледи за света. Поради това сходство не е необичайно да изпитвате ревност. Докато човекът срещу вас не ви наранява умишлено, тези чувства не са признаци, че нещо не е наред във връзката ви. 

Това, че има ревност в едно приятелство, не означава, че то е приключило – това е просто нещо, което трябва да коментирате. 

Как да се справите с ревността

Може да се справите с ревността като я идентифицирате в себе си и след това предприемете действия. Но това невинаги е лесна задача. 

Първо, важно е да знаете, че ревността е различна от завистта, въпреки че често се използват като синоними. Когато изпитвате завист, често искате това, което има някой друг. Ревността се получава, когато чувствате подозрение към някого или се състезавате с него. Причината, поради която е важно да разберете разликата между двете емоции е, че първата стъпка в справянето с каквото и да е състояние е да го идентифицирате напълно и след това да разберете от какво се поражда.

Задаването на някои важни въпроси ще ви помогне да стигнете до дъното на чувствата си, за да можете да направите следващия си ход и да се справите с тях по здравословен начин. 

Жадувате ли за постиженията на приятеля си? Ако е така, може би се чувствате разтревожени за това къде се намирате професионално. Това по-скоро клони към завист. Чувствате ли се като конкурент на вашия близък приятел? Може да изпитвате несигурност относно силните си страни и идентичността си. Това е по-скоро ревност. Назоваването на емоцията с правилното ѝ име ви помага да разберете основната причина зад нейното зараждане и защо се чувствате по този начин. 

Оттук можете всъщност да превърнете ревността си в положително нещо, което не само ви помага, но може да бъде от полза за вашето приятелство. 

Използвайте ревността си като гориво

Поради негативната стигма около ревността, понякога хората забравят какво добро може да дойде от нея. Трябва да гледаме на нея като на мотивационен инструмент. Можем да я използваме като насърчение, за да получим щастието или успеха, които нашите приятели постигат, като осъществим собствените си цели. 

Мощно преформулиране на ревността е да признаете, че чувството подчертава ценност или нещо, което е важно за вас. Не бихте ревнували от близките отношения на някого с неговото семейство, ако това нямаше значение за вас. Сега, когато знаете, че има, можете да използвате тази емоция като информация и да я оставите да ръководи следващите ви стъпки (например полагане на повече усилия да се свържете с любимите си хора). Ревността често може да ни накара да се чувства като нещо нематериално за нас, но когато я използваме, за да идентифицираме нашите ценности и приоритети, можем да предприемем действени стъпки към самоусъвършенстване на това в живота ни.

Не бъдете строги със себе си

Ревнувате приятелите си? Е, със сигурност не сте първият или последният, който изпитва тази емоция към важен за вас човек. Освен това имайте предвид, че чувствата на ревност няма да ви попречат да се чувствате щастливи за приятеля си. Вие сте способни да изпитвате множество емоции едновременно. Следователно не сте лош човек.

Разбирането, че няма нищо лошо в това да изпитваш ревност и да се придържаш към чувствата си, вместо да се бориш с тях, може да помогне. Отделянето на момент за назоваване на чувствата ги смекчава. Когато правите това, вие не хабите ценна енергия, опитвайки се да замаскирате чувствата си. Това само добавя напрежение към ситуацията и рядко работи. Каквото и да отблъснете, се усилва. Така че срещата директно с чувствата е страхотно използване на вашата енергия.

Говорете за това

Разбираемо е, ако мисълта да признаеш на приятеля си, че го ревнуваш, те кара да настръхваш. Вече е достатъчно трудно да признаеш тази емоция на себе си и още по-трудно да я признаеш на човека, когото ревнуваш – но трябва да се каже. Вашият приятел най-вероятно ще разбере факта, че нещо не е наред, така че няма смисъл да криете емоциите си. Като изваждате чувствата си наяве, вие ги предпазвате от превръщането им в нещо още по-голямо и по-страшно. 

Изберете среда – имейл, текстово съобщение, телефонно обаждане – която работи за вас и проведете честен разговор с приятеля си. Не мислете, че е задължително да трябва да използвате думата "ревнив“, защото може да ви накара да се почувствате още по-неловко. Тъй като това е разговор за това как се чувствате, искате да сте сигурни, че обсъждате именно това. Споделете какво чувствате за личния и професионалния си живот, което ви кара да ревнувате заради успехите на вашия приятел. Нека диалогът да е честен и открит, за да може заедно да се справите с проблема.