Домашните любимци се оказват предпочитания спътник в напрегнати моменти – дори пред партньора. Това показва ново глобално проучване, реализирано от Mars, Inc., водеща компания в грижата за домашни любимци, и Calm, световен лидер в областта на психичното здраве.

Според резултатите, 58% от собствениците на кучета и котки в Европа предпочитат да прекарват време с домашния си любимец, когато са под стрес, докато едва 34% избират партньора си. Домашните любимци изпреварват също и семейството (21%), приятелите (17%) и дори децата (15%). А 85% от всички участници вярват, че домашният им любимец е повлиял положително върху психичното им състояние. Проучването обхваща над 30 000 респонденти от 20 държави и подчертава как животните допринасят за психичното здраве на своите стопани – чрез присъствието си, нуждата от контакт и ежедневните жестове, които ги подсещат да си поемат дъх.

Домашнят любимец – най-добрият приятел на човека

Понякога не е важно какво правят домашните любимци – важното е, че са тук. Повече от половината участници в анкетата (60%) заявяват, че четириногите им приятели са най-добрата компания в стресови ситуации. За част от анкетираните разговорите с тях също имат терапевтичен ефект – според 18% домашният им любимец предоставя пространство, в което могат да изразят тревогите или притесненията си, без да очакват отговор. Значителна част от собствениците подчертават, че самото им присъствие е релаксиращо и създава усещане за спокойствие, без дори вербална или физическа реакция.

"Макар да обичаме домашните си любимци, често не осъзнаваме всъщност колко много правят за нас“, казва Ваня Вагич, директор "Корпоративни въпроси“ към Mars Pet Nutrition.

"Ако започнем да възприемаме ежедневните им "прекъсвания“ като грижовно напомняне да спрем за момент, да си поемем глътка въздух и да обърнем внимание на себе си, това може да има големи ползи върху здравето ни. Изследвания показват, че физическият контакт с домашния ни любимец може да повиши нивата на окситоцин при хората. Резултатите от настоящото проучване могат да помогнат на повече хора да се замислят и да оценят малките моменти, към които домашните любимци ни подтикват ежедневно за един по-здравословен живот“, допълни тя.

Поглед, махване с опашка или нос в скута – проучването разкрива също как поведението на домашните любимци ежедневно подтиква собствениците им към по-добри навици:

• Откъсване от рутината: Над 7 от 10 (74%) казват, че домашният им любимец ги подтиква да си вземат почивка от работата, домашните задължения или задачите, а 48% твърдят, че това се случва ежедневно.

• Успокояване на ума: 79% споделят, че косматият им приятел ги насърчава да спрат да мислят или да се тревожат, като им помага да се чувстват по-спокойни и уравновесени.

• Време на открито: 72% пък заявяват, че техният домашен любимец ги насърчава да прекарват времето си навън, което също се отразява положително върху цялостното им благополучие.

• Дори технологиите остават на заден план, когато домашните любимци са наблизо: 71% от анкетираните казват, че домашният им любимец ги кара да си вземат почивка от екраните, а за почти половината (47%) това е ежедневно напомняне да не са винаги в интернет, което е жизненоважно средство срещу постоянното ровене из социалните мрежи и цифровото прегаряне.

Проучването бележи началото на първото по рода си партньорство между двете компании, което има за цел да изследва и популяризира дълбоката връзка между хората и техните домашни любимци като ключов фактор за емоционалното благосъстояние в ежедневието. Въз основа на резултатите, двете компании създават нова колекция от съдържание, която цели едновременно да подпомага психичното здраве и да укрепва връзката между стопаните и техните любимци.