Васил Василев – Зуека в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".
В галерия nOva art space и при огромен интерес популярният и обичан актьор представи своята изложба в София, която е нарекъл "Моят Дон Кихот".
Изложбата представя 20 картини, вдъхновени от образа на Дон Кихот, придружени от специално изработен албум, в който всяко копие е лично дорисувано от Зуека. "Това ще бъде проектът с Ани – Ани Василева е жена ми. Реших, че изложбата ще бъде тематична – албумът ще бъде тематичен – "Моят Дон Кихот“. И тогава възникна въпросът: ОК, кой е Дон Кихот и кое е обединяващо? Обединяващо реших да бъде човекът – човекът на XXI век“, обяснява той.
Авторът вижда в Дон Кихот не просто литературен герой, а вечен символ на идеализма и моралната устойчивост: "Дон Кихот е образ на наивния човек, на човека, който гледа на света с детските очи, човекът, който се бори за правда, за истината, човекът, който знае какво е свободата и се бори за нея“.
Според Зуека днешният свят, не по-малко от времето на Сервантес, има нужда от своя Дон Кихот: "Светът в момента е доста лабилен… И в този свят, в един такъв нестабилен свят, мен ме интересува как се държи обикновеният човек, как се бори за своята свобода, как се бори за любовта, как се бори за своите стремежи“.
Една от най-впечатляващите сцени в изложбата е именно Дон Кихот, застанал на колене пред вятърна мелница, изградена от човешки фигури. "За моя Дон Кихот обикновено вятърните мелници са едни хора. Цялата мелница е мелница от хора и той е застанал на колене и казва с разперени ръце в прегръдка: "Защо трябва да се бием, като може просто да се прегръщаме?“, разказва художникът.
Зуека също така разкри, че му предстоят редица международни участия: "На 30 май откривам изложба в Германия. В края на август ще подготвя няколко платна за Джаз феста в Банско. След това ще гостувам на Българския културно-информационен център в Рим. А в края на октомври ще представя мои работи в една галерия в Палма де Майорка“.
"По темата за художника… предпочитам да съм просто творец, който твори за хората, защото аз искам да съм наясно – не творя за мене си, аз творя за хората“, изтъкна Василев по отношение на дефиницията "художник“.
Свързаността между изкуството и театъра за него е органична: "Моите платна са театрални…формирането на идеята при мен, преди да започна да рисувам, е по начина, по който аз съм го правил в театъра, в телевизията или в киното – да кажа една идея и когато я кажа като сентенция, вече започвам да търся образа“.
Публиката също показва признателност към изложбата. "Щастлив съм, че хората, които си купиха картини – аз се запознах с всеки един поотделно – аз им видях очите и те бяха щастливи. Мисля, че по-хубаво от това няма“, каза Зуека.
Сега е моментът за борба – борба с вятърните мелници. И няма значение дали ще победим, или ще бъдем победени. Това каза актьорът и художник