Министърът на енергетиката участва в кръгла маса "Спринт към устойчиви мрежи“, организирана от Института за енергиен мениджмънт. Либерализацията на електроенергийния пазар на едро стартира със сериозен консенсус от страна на всички пазарни участници.

Това е важна реформа, за която се говори от години, но стартът й бе даден едва днес с гласуваните в Комисията по енергетика на Народното събрание изменения в Закона за енергетиката. С това процесът, който е тясно обвързан с ефективната защита на битовите потребители, се превръща в необратим. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков, който участва в кръгла маса "Спринт към устойчиви мрежи“, организирана от Института за енергиен мениджмънт.

По неговите думи, ключово условие за защита на потребителите е възможността те да се възползват пълноценно от конкурентните цени на електроенергията в различни части на Европа, тоест – тази електроенергия да може да достига безпрепятствено и до българския пазар. "В този смисъл, електроенергийните мрежи са "кръвоносната система“ на енергетиката", подчерта министър Станков и изтъкна значението на дигитализацията и разширяването на междусистемната свързаност като водещи условия за успех на планираните реформи. Тези реформи бяха окачествени от министър Станков като смела, но внимателно обмислена с всички пазарни участници стъпка напред.

"България разполага с една от най-добрите мрежови свързаности в Югоизточна Европа", изтъкна министър Станков и припомни, че капацитетът на трансграничните далекопроводи е над 4 хил. мегавата – количество електроенергия, което страната може да внася или изнася на час. За пълноценно развитие на свободния пазар обаче е необходимо да се преодолеят "тесните места“ в други части на Европа, да се надгради мрежовата инфраструктура вътре в страната, както и да се развият системи за съхранение на енергия.

Министър Станков припомни приключилата неотдавна оценка на проектните предложения по процедурата за изграждане на национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от ВЕИ (RESTORE), финансирана в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. "Реализацията на този ключов проект, заедно с планираните проекти за нови ПАВЕЦ, ще осигури възможност за ефективно балансиране на мрежите и гарантиране сигурността на електроенергийната система", подчерта енергийният министър и изрази увереност договорите за спечелените 82 проекта по процедурата RESTORE да бъдат сключени в най-кратки срокове.

В рамките на дискусията заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов подчерта необходимостта от ударни инвестиции в мрежата, които да отговарят на потенциала за присъединяване на нови мощности към електроенергийната система. "Облекчаването на процедурите за развитие на мрежите е водещо условие в отговор на нуждите на сектора, което ще гарантира надеждно и сигурно функциониране на електроенергийната система", подчерта заместник-министър Ненов.