Президентските избори в Албания са ключови за страна както във вътрешнополитически, така и във външнополитически план, и са индикатор за успешното приключване на преговорите и присъединяването на Албания към Европейския съюз. Албания наред с Черна гора се очертават като локомотивите, които теглят напред евроинтеграцията на Западните Балкани. От тази гледна точка беше важно да бъдат спечелени тези избори от Социалистическата партия, за да може да продължи този процес, да могат да продължат и процесите във вътрешнополитически план. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" бившият посланик на България в Албания и Косово Боби Бобев.

 

"Убедителната победа на управляващата Социалистическа партия на премиера Еди Рама на парламентарните избори в Албания не е изненадваща предвид много широката подкрепа за социалистическата партия на последните местни избори преди около година и половина, където от 61 избирателни района Социалистическата партия спечели в 53.

 

При 95,5% проверени изборни протоколи Албанската социалистическа партия има 52,08% от гласовете, а Съюз за Велика Албания около Сали Бериша и неговата Демократическа партия – 34,47%.

"Все още не е приключило окончателното преброяване, трябва да се добавят и гласовете от чужбина, но очевидно Социалистическата партия върви към някакъв рекорд" каза той и добави, че според прогнозите партията на Еди Рама ще надхвърли 80 депутати в 140-местния парламент, с което тя ще бъде абсолютна доминанта в политическия живот на Албания в следващите години.

 

През трите мандата управление Еди Рама и неговите правителства имат много добри икономически успехи и бум на развитието на инфраструктурата. И макар да преминават през няколко корупционни скандала, специално създадената антикорупционна структура бележи доста успехи напоследък "и е показателно, че нейното създаване и нейната дейност се насърчават и от Брюксел, и от Вашингтон,“ посочи още посланик Бобев.

 

Според него започналата обиколка на председателя на Европейския съвет Антониу Коща е поредният сигнал от Брюксел, че евроинтеграцията на Западните Балкани е желан процес от страна на Европейския съюз.

"В същото време всеки трябва да си напише домашното, всеки трябва да подреди собственото си градинка, всеки трябва да направи крачките напред, за да може да стигне до така желаното членство в Европейския съюз. Но това посещение и спирката му в Албания е само още едно доказателство за факта, че в последните години наистина нарасна международният авторитет на Албания".