Участници и гости на културен салон АБВ се събраха, за да отбележат 2 години от първото издание на форума. Началото бе поставено с участието на академик Антон Дончев, който бе последван от десетки изявени имена в различни насоки – певци, артисти, писатели, анализатори. По стечение на обстоятелствата съвпадна с COVID – кризата и изолацията и на практика стана единственото средище за хора, които се занимават с култура и изкуство, съобщиха от пресцентъра на партията.

"През тези две години на пандемия и политическа криза културен салон АБВ стана оазис, където да се съберат българските интелектуалци, да разменят мнения и препоръки, да намерят сцена за изява. През тези две години културен салон АБВ бе инкубатор на идеи, институция, която много липсва на българското общество. За да се развива едно общество, има нужда от идеи", изтъкна вицепрезидентът Илиана Йотова.

"Когато унищожаваш културата на една нация, унищожаваш хората. Нито една пандемия не може да е толкова силна, че да унищожи културния живот", заяви проф. Любомир Халачев. 

"Книгата си има дом, но тя се изправя понякога пред форум. Форумът е място, където книгата се среща с различни читатели и това е изпитанието на книгата. Това, което са направили хората от АБВ, е точно в тази посока – да срещнеш предизвикателството – различни вкусове и различни мнения, опоненти и други гледни точки", коментира проф. Валери Стефанов. 

"Днес с нашия културен салон ние можем да се гордеем. Защото той привлича и млади хора, но той ни дава самочувствието, че сме носители на една среда на българщина, която ни е съхранявала и която ни дава усещането за бъдеще. Предизвикателството на всеки един от нашите интелектуалци е да даде самочувствие на всеки българин да излезе и да заяви къде е. Особено сега, когато България се нуждае от всички и от цялата ни мощ", подчерта председателят на АБВ Румен Петков.

Празникът на културен салон АБВ бе отбелязан с изпълненията на Михаил и Кристина Белчеви, Хайгашод Агасян, Дани Милев, фолклорна група "Би-фолк.