Като народопсихология имаме табу да говорим за секс, агресия и смърт, някак си те не се случват и не съществуват и когато се случи гледаме бързо да го заметем под килима и като горещ картоф да го прехвърлим на някого - на семейството, институциите, полицията, на дигиталния свят, не, всички носим отговорност. Как децата стават убийци - неглижирано, пренебрегвайки емоционалните нужди на детето - "не е мъжко да се плаче, "юнак без рана не може". Дете, което не се отглежда от родителите, когато кажем, че болката е нещо нормално, когато не си гушкаш детето като малко - да оставиш мобилния телефон и да кажеш: "Аз съм тук за теб", когато това липсва. Важно е младите хора да не ги гледаме през рамо, да бъдем близо до тях, да нямаме форми на шпионаж, а да знаеш неговите приятели и да познаваш неговите ценности, заяви психологът Младен Владимиров.

По думите му социалните мрежи са мястото, където могат да се съизмерват младите хора.

"Агресията е част от нас човешко и е продукт на нещо вътре случващото се в нас и как ние го удържаме и на нещо външно случващото се около нас и как ние устояваме на него. Това е в нас - нещо, което трябва да бъде култивирано, опитомено", допълни пред БНТ Младен Владимиров.

Според него едно от разбиранията е, че агресията социално се копира като модел.

"Важно е да научим младите хора, още на ниво детска градина, как да се отстояват и заявяват - онази емоционална и социална интелигентност, да не бъдеш социално изключен в училище, мирното разрешаване на спорове", каза още Младен Владимиров.