Изкуственият интелект застрашава здравето на работниците. Международната организация на труда публикува доклад, който разкрива как АI, дигитализацията и автоматизацията трансформират работната среда по целия свят. 

Синдикатите настояват за строги регулации и човешки контрол върху AI

"Последните проучвания посочват, че над 80% от работодателите използват изкуствен интелект, което обхваща над 470 млн. работници. Ние все още не сме стигнали до страха, защото нещата са по-скоро в сферата на това колко е интересно. На синдикатите не ни е толкова интересно от гледна точка на това, че изкуственият интелект започна да назначава и уволнява хора", коментира вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов.

Изкуственият интелект прави подбор - дали кандидатът отговаря, или не отговаря на условията, уточни той.

"Докато не видим регулации и че човек контролира целия този процес, ние няма как да не реагираме остро. Изкуственият интелект за работника не е нито добър, нито лош. Добър е по отношение но здравето. Работниците реагират остро, защото той влиза в тяхното пространство чрез постоянно наблюдение", обясни Атанасов пред Bulgaria ON AIR.

Защо изкуственият интелект стресира работниците

По думите му психически изкуственият интелект оказва силно влияние на хората и се създава т.нар. техно стрес.

"Въвеждането на изкуствения интелект води до епидемия от стрес на работното място. Границите са нещо, което трябва да бъде разработено. Трябва да се включат и научните институти. Вече в Европа настояват за въвеждане на регулации под формата на различни директиви. Една такава директива се изработва близо две години. Ще искаме осигуряване на човешки надзор върху всички процеси на вземане на решение, право на работниците да оспорват решението, задължително включване на синдикатите в тези преговори", коментира Атанасов. 

Според него хората се чувстват следени на работното място от изкуствения интелект.

"Много често задава параметри. Той може да ви насочи да не минете по дадена пътека, а по друга. Вие сте под непрекъснато наблюдение", даде пример вицепрезидентът на КНСБ.

Атанасов коментира и темата за пенсионната реформа: "Със сигурност няма да има увеличение на възрастта, и без тази възраст, която имаме, е непосилна за много хората. Част от тях се принуждават дори да купуват трудов стаж".