Трябва да се измисли механизъм за подкрепа на хората, който да не е под формата на инвалидна пенсия. Представете си, не дай Боже, ражда се дете с увреждане – то от първата си годинка получава пенсия за инвалидност. Пенсия би трябвало да получават само хората със стаж. Затова всички хора с увреждания, които трябва да бъдат подкрепени от държавата, трябва да получат финансова подкрепа за рехабилитация, образование, достъпна среда и др“, каза Димитър Николов от Център за независим живот в "Денят на Фокус“ на Радио "Фокус".

Хората с увреждания дефакто не получават великденска надбавка от 100 лв. Хората, които имат личен асистент и добавката за лична помощ им отива към пенсията, надхвърлят финансовия праг за великденско подпомагане.Затова НОИ не може да им плати добавки по празниците, уточни Николов.

Винаги има финансова граница за такива помощи, тя невинаги е справедлива, но такива са законите и трябва да ги спазваме, смята той. "Преди приемането на Закона за лична помощ хората с увреждания получаваха добавка, която се казва добавка за лична помощ. Всеки човек с решение за ТЕЛК 100% с чужда помощ я получава. Нарастваше в годините. Когато беше приет Законът за лична помощ, стана ясно, че тя трябва да им бъда спряна. Понеже държавата не искаше да спира добавката, я пренасочи към личните асистенти“, разясни Димитър Николов.

Дефакто така добавката се връща в общините, които предоставят услугата "лична помощ“. "Сега добавката за чужда помощ никой не я използва по предназначение, а си купува продукти за трапезата, например. Получава се двойно финансиране и е нормално държавата да я вземе. Въпросът е, че други я получават на база ТЕЛК, но не я ползват за чужда помощ“, допълни Николов.

"Когато Народното събрание реши кои групи влизат в имащите право на великденска добавка, се получи разделение. Едни получават добавката за чужда помощ, другите също, но те я връщат към общините по Закона за личната помощ“, заключи Николов.

"Хора в групата от 70 до 90% ТЕЛК получават определена сума, еднаква за всички. Това раздаване "на калпак“ не покрива истинските нужди на тези хора, те са индивидуални. Нужна е индивидуална оценка, която да отчете мястото на живот на човека, да се разбере какви са конкретните му необходимости“, каза още Димитър Николов.