Депутатите ще гласуват на първо четене четири законопроекта за промени в Кодекса на труда, предвижда проектопрограмата за работа на парламента. Преди седмица отделните предложения бяха представени и обсъдени в пленарната зала, но до гласуването им не се стигна заради липса на кворум.

Един от законопроектите е внесен от Министерския съвет (МС). С него се регламентира индивидуалното право на бащата (осиновителя) на отпуск в размер на два месеца за отглеждане на дете до навършване на осемгодишна възраст, в случай че не е ползвал прехвърлен от майката (осиновителката) отпуск за отглеждане на дете.

Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС пък предлага 24 май да бъде обявен за национален празник.

Два са законопроектите за промени в Кодекса на труда, внесени от ПГ на "Възраждане“. С единия се предвижда да бъде предоставен допълнителен платен отпуск на родител с едно или повече деца до 18-годишна възраст, по един ден за всяко дете, но не повече от четири работни дни за всяка календарна година. С втория законопроект се предлага народните представители да бъдат в неплатен отпуск за времето на изпълнение на мандата им като такива, независимо от предходната заемана длъжност и месторабота. След изтичане или предсрочно прекратяване на мандата, в 15-дневен срок те заемат предишната си длъжност.

Комисията по труда, социалната и демографската политика предлага приемането само на законопроекта на МС.

Очаква се депутатите да гласуват и проект на решение за преобразуване на факултета със седалище във Велико Търново на Национален военен университет "Васил Левски“, както и за изменение на решението на Народното събрание за преобразуване на Висшето военно общовойсково училище "Васил Левски“, което също беше представено преди седмица.

Заради липса на кворум за тази седмица бе отложено и гласуването на второ четене на промените в Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки.

Редакция: БТА