Не са малко случаите, в които жени, които са били в отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, се връщат на старата си работа, но остават с усещането, че за тях времето е спряло. Колегите им се радват на индексирани заплати, а те се връщат с възнаграждението отпреди година или две. Въпросът е:

Може ли да бъде отказано увеличение на заплатата на държавен служител след завръщане от отпуск по майчинство? И ако да, какви са основанията за отказ?

"Фокус" предоставя отговора на експертите от Министерството на труда и социалната политика:

Съгласно чл. 13, ал. 3 от Закона за защита от дискриминация, когато майката, която ползва отпуск за бременност и раждане или за отглеждане на дете, или лицето, което ползва отпуск по чл. 163, ал. 8 от Кодекса на труда или за отглеждане на дете, се върне на работа поради изтичане на отпуска или поради прекъсване на ползването му, има право да заеме същата длъжност или друга, равностойна на нея, и да се възползва от всяко подобрение на условията на труд, на което би имало право, ако не беше в отпуск.

Следва да се има предвид, че разпоредбите на ЗЗДискр. по отношение защитата от дискриминация при упражняване правото на труд се прилагат съответно и към служебните правоотношения. По въпроси, свързани със Закона за държавния служител и актовете по неговото прилагане, следва да се обърнете към дирекция "Координация и модернизация на администрацията“ към Министерския съвет.