Белгийските власти поискаха от Европейския парламент да снеме имунитета на петима евродепутати заради предполагаемото им участие в скандала за корупция и купуване на влияние, свързан с китайския технологичен гигант Huawei. Това потвърдиха за обществената телевизия от Европарламента. Става дума за петима евродепутати: трима от Европейска народна партия, един от социалистите и един от "Обнови Европа". Депутатът от "Обнови Европа" е българинът Никола Минчев.

Властите разследват евродепутати и служители на ЕП за евентуално участие в престъпна група, свързана с активна корупция, пране на пари и търговия с влияние в полза на китайския технологичен гигант Huawei. Федералната прокуратура вече повдигна обвинения срещу осем души, имената им не бяха споменати, но според някои белгийски медии сред хората с повдигнати обвинения е бивш асистент на българския евродепутат Никола Минчев. Сега прокуратурата иска и снемането на имунитета на петима евродепутати - трима от тях са италианци от ЕНП, един е социалист от Малта и петият е Никола Манчев.

Никола Минчев, евродепутат "Обнови Европа"/ПП-ДБ: "Това е свързано с разследването, което е за бившия ми асистент. Белгийската прокуратура няма никакво конкретно обвинение, но иска да провери дали има нещо нередно, което да се е случвало. Това е във връзка с едно наше посещение на един футболен мач по покана, която дойде през асистента ми от един човек от Huawei, който впоследствие се оказа главно действащо лице в разследването срещу тях. И затова, че аз съм бил на едно място с този човек, заради това белгийската покуратра иска да провери дали има нещо. Така ще призова максимално бързо да се вдигне моя имунитет, за да се изчисти случая и да се види, че нямам нищо общо с каквато и да е нерегламентирана дейност."

Утре има сесия на ЕП, на която се очаква Роберта Мецола да съобщи, че е постъпило такова искане. След искането ще отиде в в правната комисия на ЕП, чийто председател е Илхан Кюлюч. Комисията ще разгледа искането на прокуратурата, след това ще предложи изслушване на въпросните евродепутати и след това ще реши дали да снеме имунитета им. Цялата процедура ще продължи поне 2 месеца. Накрая решението ще трябва да се гласува в пленарната зала на Европарламента.