Инж. Гергана Кабаиванова: В традиционната българска кухня има много вкусове, които изчезват заедно с възрастното население

© Фокус
В традиционната българска кухня има много вкусове, които изчезват заедно с възрастното население. "В момента е последният влак, който можем да хванем, за да ги спасим, защото те дават богатството на българската кухня. Това ни характеризира като автентична кухня и вкусове. Голяма част от традиционните сирена са изчезнали поради това, че вече не се приготвят. Може да говорим и за изчезващата трахана, ръчно свития кус-кус, много видове баници със зелени билки и зеленчуци, с различни видове меса. Това все по-рядко се приготвя от българските домакини“, даде примери Гергана Кабаиванова.
Традиционните сирена са специфични за дадени райони. "Зеленото сирене в Черни Вит например прихваща микроорганизми от въздуха в района, но за да се получи това полезно плесенясване, млякото трябва да бъде оставено непастьоризирано. В промишленото производство млякото задължително се пастьоризира, което убива всички бактерии, и последващите процеси не позволяват на тази специфична бактерия или плесен да вирее“, обясни експертът.
Заедно с Мария Жекова тя разработва първата по рода си програма за занаятчийското производство на сирене. "Това, което правим с Мария, е продължение на една по-дълга кампания, която имаме с Министерство на земеделието, целяща промени в Закона за занаятите и връщане на хранителните занаяти, които отсъстват от него, за да можем да възстановим тези изчезващи храни. Занаятчията има право да преподава занаята си, което е огромната разлика с това да бъдеш просто готвач или специалист по обществено хранене, произвеждащ комерсиално сирене в дадено предприятие или дори в собственото си производство. Занаятчиите са творци. Те творят храна и законодателството им отваря вратите да проявяват това творчество и авторство“, обясни инж. Кабаиванова.
Заедно с Цветан Димитров те организират курс по сиренарство, на който обучаващите се ще придобият умения и знания за производство на сирене и ще получат диплома за готвачи. "След промените в Закона за занаятите те ще могат с един изпит от страна на Националната занаятчийска камара да придобият валидация и да бъдат признати за майстори или калфи. Разчитаме предимно на Цветан Димитров да предаде техниките за тези сирена. Целта на обучението е той да подготви курсистите да правят авторски сирена. Ще им разкаже за основните техники за приготвяне на различните видове пресни и зрели сирена, но те ще имат възможността да направят собствен проект“, сподели Гергана Кабаиванова.
Тя очаква подем в занаятчийското производство. "Ще има нова вълна на развитие дори на нови занаяти, които в момента по-скоро наричаме "крафт“, защото хората искат да се изразяват през творчество.“