Михаил Михайлов: Пчеларството в България е в добро състояние

©
Един от факторите за високата смъртност е нерегламентираният внос и използване на препарати за растителна защита от страни извън ЕС, с които се третират земеделските култури, което води до понижаване на имунитета на пчелите, кратка продължителност на живота и неработоспособност.
"Всичко това довежда до слаби семейства, като в края на март и през април пчелите или са загинали или са напуснали кошерите", посочи той и добави, че това се превръща в тенденция в районите с интензивно земеделие.
БАБХ е отговорната държавна структура, която отговаря както за вноса на препарати, така и за различните правила, урегулирани чрез наредби, като забраната за пръскане по време на светлата част на деня.
"БАБХ действат само по сигнали, но често и не спират установени вече пръскания. Не се спазват никакви указания, никакви наредби и в крайна сметка няма и наказани", допълни той.
Друга болна тема е нерегламентираното внасяне на чужопородни майки, което е наказуемо и е забранено съгласно член 22 от Закона за пчеларството.
"Майките са най-важните индивиди в пчелните семейства и е забранено да се внасят поради това, че променят генофонда в България. Такива майки са активни или по-точно продуктивни само в първата година. След това, поради това, че следващите поколения се оплождат от български търтеи, а те не могат да внесат чуждестранни търти или не внасят, тогава се получава метисация на следващите поколения или израждане на местната пчела".
Намаляването на пчелните семейства способства за разрастването на проблема с фалшивия мед, често внос от трети страни извън ЕС, обясни още специалистът и добави, че неслучайно миналото година е създадена Европейска пчеларска асоциация, чийто първи приоритет е борба с фалшификациите на меда.
"Борбата на държавно ниво се осъществява от БАБХ, а ние всички, като производители на пчелен мед и други пчелни продукти, алармираме за нарушения и инициираме срещи, като миналата седмица имахме среща със зам.-министъра, представител на БАБХ, и дискутирахме по тези проблеми. Имаме уверението, че ще се отзоват на нашите апели. Но това е малко вероятно, тъй като практиката показва, че обещанията не се изпълняват", посочи той.
По думите му е важно да се четат етикетите на пчелните продукти, където е указано съдържанието. Потребителите трябва да търсят именно пчелен мед, като могат да поискат и съответният документ от продавача, за да са наясно, че закупуват качествен продукт.
"Истинския мед винаги се захаросва, което е в резултат от това от какви медоносни растения е нектарът, който пчелите след това преработят в мед. Ако е от такива растения, в които нектарната глюкоза е по-голяма в процент спрямо нектарната фруктоза, то такъв мед много бързо кристализира".
20 май, Международния ден на пчелата, ще бъде отбелязан с традиционна среща в Музея на пчелата на метростанция "Г.М. Димитров", където освен пчеларите, ще присъстват и представители на общината, гости от посолства и други, обясни още зооинж. Михаил Михайлов.