Най-вероятно е получено писмо от някоя от организациите, държащи права до хостинг компанията и самата хостинг компания е спряла платформата. Това каза в предаването "Денят на фокус" на "Фокус" Мартин Павлов, бивш собственик на "Замунда" в отговор на въпрос на водещата каква е причината за прекратяване дейността на големи пиратски сайтове. “Човекът просто си е направил някаква равносметка финансова и затова е престанал да работи. Най-вероятно сървърите не са били собственост на човека, а са били собственост на хостинг компанията, те са били под наем“.

Може би ще бъдат затворени и други стрийминг платформи, но торенти – не, смята Павлов. "Основната разлика между стрийминг платформата и торентите е, че самите файлове на стрийминга се намират на сървърите на хостинг компаниите, докато торентите се намират на компютрите на потребителите.“

Системата, която се ползва при торент сайтовете е собственикът на платформата праща едно писъмце и сайтът евентуално му го сваля самото заглавие, обясни Павлов. "Това е системата. Торентите не печелят, не може да се каже, че имат печалба, те не са направени да имат печалба. Стрийминг платформите това пък им е идеята – да имат печалба, тъй като разходите им са доста по-големи. Те си плащат трафикът и това им е най-големият разход.“

Рекламите са легални в тези платформи, няма проблем с тях, въпросът е да не се прекалява с тях, те трябва да бъдат доста по-малко, да бъдат ограничени, за да бъде всичко гледаемо, смята Павлов.

На въпрос на водещата, ако не съществуваха пиратските сайтове, дали хората ще ходят повече на кино, Павлов беше категоричен: "Не, не. Проблемът на големите платформи – Netflix и т.н., е че те имат ограничено съдържание и вие всъщност трябва да купите пакет от Netflix, пакет от НВО и т.н. И накрая като теглите чертата, всъщност става една доста сериозна сума. Докато торентите събират това съдържание на едно място. Да не говорим за стари филми, които са ценни и т.н.“.

Докато не се появи платформа, която да обединява всичките заглавия на едно място на достатъчно добра цена, която може да си позволи всеки един българин, сайтовете ще съществуват, категоричен е Павлов. "Пиратството създаде голяма част от информационната индустрия в България. Хората сами се научиха като ползваха нелицензиран софтуер едно време, та идеята за пиратството беше много полезна. Сега вече не може да се каже, че се е стегнала примката около шията, но пак повтарям – сайтовете ще продължат да съществуват докато не се появи такава алтернатива, която да обединява цялото съдържание на едно място за достатъчно малко пари.“

Харитина АГОПЯН