Откриването на нашето призвание, това за какво сме родени изисква опит – да минеш през няколко различни неща, които са ти интересни, които си учил, да се освободиш от разбиранията, които са дошли от околната среда, за да стигнеш до там да разбереш какво за теб е истински  важно и да начертаеш пътя оттам насетне. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ Мария Падалски – сертифициран консултант в областта на трансформирането на организационната култура към Barrett Values Center, сертифициран NLP Мастър Практик. 

Ценностите на човек стъпват на общочовешките ни нужди, а основните нужди са шест. Една от тях е нуждата от нещо постоянно и сигурно, върху което да стъпим в работен или личен аспект. Другите нужди са свързани с необходимостта от разнообразие, от нещо ново, към което да се стремим; необходимостта от свързаност, принадлежност, това да бъдем значими, необходимостта от развитие и от това да допринасяме за нещо по-голямо от нас. "Това са непреходни неща, от които ние винаги ще имаме нужда. За всеки един от нас обаче ценностите във времето, в израстването и съзряването ни се променят. Има няколко, които остават основни и водещи, но останалите, които имаме и спрямо които се ориентираме и движим в живота, могат да се променят“, обясни Мария Падалски.  

Според нея е важно младите хора да разбират кои са ценностите им, какво ги движи и какъв тип организация ще бъде подходяща за тях в професионален план. "Когато отиваме на едно място, наистина сами да разберем какво е ценно за тази организация, на какъв тип култура попадаме, ще можем ли да задоволяваме до някаква степен своите ценности в тази компания, защото почти е невъзможно една компания да наложи на някого ценностите си. Този обратен процес в 99% от случаите е неуспешен, защото ценностите не са нещо, което можем да наложим“, обясни Падалски.