В практиката си все по-често установявам, че млади хора, които пушат електронни устройства, влошават белодробната си функция. Това каза д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести и председател на Сдружение "Национална асоциация за профилактика на белодробните болести“.

"Имам млад мъж, пациент на 31 г., пушил е от 14-годишна възраст цигари, на 24 г. е включил и наргиле в пушенето си, а от 2 г. и електронни цигари. Той преживя пневмоторакс, сериозно и мъчително състояние, което налага операция, при която се премахна емфиземна була. Функционалното изследване на дишането показа данни за хронична обструктивна белодробна болест на такава млада възраст, а това заболяване диагностицираме обикновено при хора над 45 г.  Напоследък обаче виждаме, че ХОББ значително се подмладява.

През 2005 г., когато масово заливаха пазара с електронни цигари, в чиито пълнители се съдържат пропиленгликол и глицерин, излезе клинично проучване при доброволци, които са вдишвали за 5 минути електронна цигара. Установено е, че се намалява нивото на азотен моноксид, който е отговорен за разширяването на бронхитена. Това означава, че се създават добри условия за свиване на бронхите и авторите завършиха със заключението, че най-вероятно ще говорим след време за ХОББ при хора, които употребяват електронни цигари. И ето – ние в нашата практика виждаме това. В последните 5 години в практиката си имам петима млади мъже активни пушачи, които направиха пневмоторакс с наличие на емфиземни були, който води до ранно инвалидизиране", коментира специалистът пред zdrave.to.

"Знаем вредата от обикновените цигари, но за електроните е кратък периодът от време, в което се използват и все още няма дългосрочни клинични проучвания за последиците от тях. Но това, което наблюдаваме при пациентите ни, сме длъжни да го кажем. Важно е да съобщим на младите хора резултатите от експериментални проучвания върху животни, при които се установява, че при 60-минутно инхалиране на пара от електронна цигара от плъх, поставен в затворено пространство, се установява наличие на емфизем в белия дроб. Емфиземът представлява разкъсване на преградките между алвеолите. Алвеолите са мехурчета, които са с много тънки стени и под влияние на токсините от вейповете се разкъсват и се образуват емфиземните були. Затова споделям тревогата, че все по-често срещам в практиката ми млади хора, които имат емфизем в резултат на пушене на вейп", допълни лекарят.

Мит и заблуда е да се твърди и вярва, че електронните цигари са за предпочитане пред традиционните, категорична бе д-р Ангелова.