След транспортните служители в София и медицинските специалисти настояват за увеличение на възнагражденията. В случай на липса на незабавни действия от страна на отговорните органи медицински специалисти ще предприемат ефективни стачни действия. Това се посочва в отворено писмо на Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС) към институциите.

"От името на Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС) се обръщаме, за пореден път към Вас с остра, категорична и недвусмислена позиция относно тежката и продължително неглижирана криза в системата на здравеопазването, причинена от системното недофинансиране и обезценяване на труда на медицинските специалисти. Още от началото на годината многократно сме Ви информирали чрез официални становища и писма, че кадровият дефицит на медицински сестри в България е критичен. Повтаряме ясно и категорично критичен!", посочват медицинските специалисти.

От Синдиката смятат, че трудът им е подценен, недостойно заплатен и неотговарящ на реалната социална отговорност, която носят. Според тях е недопустимо държавата да предвижда средства за увеличение на трудовите възнаграждения само в определени сектори – образование и МВР – игнорирайки системно здравеопазването.

"Не приемаме, да бъдем третирани като второ качество служители на публичната система. След последните протести на транспортните служители в София, правителството намери 15 милиона лева за актуализация на техните възнаграждения. Това ясно показва, че когато има политическа воля – има и финансов ресурс. Настояваме и очакваме спешни действия от страна на Министерски съвет!"

СБМС изисква увеличение на възнагражденията на медицинските специалисти в държавната и общинската система най-малко до 150% от средната работна заплата за страната, в съответствие с професионалната ни квалификация и отговорност.

"С действията си всички Вие застрашавате живота и здравето както на българските граждани, така и на работещите в системата, създавайки излишна криза вследствие на изкуствено ниските трудови възнаграждения. Целта е ясна – обезпечаване на постоянно никнещите частни болници, но с цената на безобразно много часове извънреден труд/ кървав труд/ в пълно погазване на действащото трудово законодателство. С тези си действия, Вие се превръщате в съучастници на системния геноцид, спрямо едно тъй важно съсловие – медицинските специалисти, които ежедневно се грижат за здравето и живота на българските граждани, част от които сте и вие!"

И допълват: В случай, че не бъдат предприети адекватни и незабавни мерки,

заявяваме готовност за ефективни протестни действия, включително преминаване към ефективна стачка. Ние няма да търпим повече мачкане, унижение и подценяване на труда ни. Очакваме официален отговор и конкретни ангажименти, както и публично обсъждане на проблема в Комисията по здравеопазване в Народното събрание!", се заявява още в позицията на Синдкита.