1. Кой и в какви случаи ни изпраща на преглед при лекар специалист?

Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания, съобразно състоянието на пациента.

2. Какви документи са необходими, за да стигнем до него?

Издадено "Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3), което се издава електронно  от лекуващия лекар.

3. Насочва ли ни някой към конкретен специалист?

Към лекар с конкретна специалност ни насочва общопрактикуващият лекар. Може да се обърнете към конкретен специалист и по собствено усмотрение.

4. Трябва ли да си запазим предварително час за преглед?

Лекарят специалист е длъжен да постави на видно място своя работен график с посочени часове за прием и телефон за контакт.

5. Какви документи носим за прегледа?

НЗОК няма изисквания при посещение при специалист да се носят документи на хартиен носител.

6. Може ли специалист да ни изпрати в болница? Може ли той да издаде документи за прием?

Да, лекарят специалист след преглед и по своя преценка може да насочи ЗОЛ за хоспитализация в болнично лечебно заведение с "Направление за хоспитализация/лечение по  амбулаторни процедури (бл. МЗ-НЗОК № 7).

7. Може ли той да издаде документи и да ни изпрати на изследвания?

Да, лекарят специалист след преглед и по своя преценка може да издаде "Направление за медико-диагностична дейност“ (бл. МЗ-НЗОК № 4).

8. Може ли лекар специалист да ни издаде болничен? За какъв период?

При временна нетрудоспособност, лекарят специалист може да издаде съответния болничен лист, пише НЗОК.

9. Заплаща ли се прегледът при него?

ЗОЛ не заплаща за извършения преглед, ако има издадено "Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3). ЗОЛ заплаща потребителка такса за посещение, определено с Постановление  на Министерски съвет, която към настоящия момент е в размер на 2,90 лв.

10. Лекарят специалист ли ни изпраща на високоспециализирани изследвания?

Лекарят специалист при необходимост може да назначи високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) и/или високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а).

ОПЛ може да издаде направление за високоспециализирани медицински дейности (бл. МЗ-НЗОК № 3а) само за  включени изследвания в диспансерното наблюдение на ЗОЛ и за пакет "Анестезиология и интензивно лечение“. Също така може да издаде направление само за високоспециализирани изследвания (бл. МЗ-НЗОК № 4) в случаите на писмено назначение от ТЕЛК/НЕЛК; за ВСМДИ: "Мамография на двете млечни жлези", "Ехография на млечна жлеза" от пакет "Образна диагностика", "Хормони: fT4, TSH", "Туморен маркер: PSA – общ и свободен" и "Изследване на урина – микроалбуминурия" от пакет "Клинична лаборатория";  за ВСМДИ, които фигурират и като МДИ в друг пакет по друга специалност.

11. В кои случаи се налага ЯМР, кой ни изпраща?

ЯМР е високоспециализирано  образно изследване, което  се назначава от лекар специалист, в случай, че е необходимо да бъде диагностицирано заболяване или за проследяване на вече установено заболяване.

12. Какво заплащаме, ако ни се наложи диагностика с ЯМР?

ЗОЛ заплаща потребителка такса за посещение. В случаите, когато за по-добър резултат е необходимо да бъде използвано контрастно вещество, ЗОЛ следва да заплати/закупи контрастното вещество.

14. Как избираме къде да ни направят ЯМР?

Въпрос на личен избор. На сайта на НЗОК могат да бъдат намерени всички ЛЗ на територията на страната, които имат договор с НЗОК за изпълнение на ЯМР.

15. Кой разчита резултатите от тази диагностика?

Лекар със специалност "Образна диагностика“ разчита резултатите, които се предоставят от лечебното заведение на ЗОЛ след извършване на изследването.

16. Кой ни издава направление, кой ни разчита резултатите за рентген и скенер?

В зависимост от това дали изследването е специализирано или високоспециализирано, направление може да издаде лекар специалист, а в определени случаи и от личния лекар. Условията са същите, както при изследванията на ЯМР, включително и разчитането на резултатите.

17. Сцинтиграфия –кой ни насочва, кой издава документи, кой заплаща това изследване, кой разчита резултатите?

НЗОК заплаща за сцинтиграфия по Амбулаторна процедура № 35 "Сцинтиграфски изследвания“ и ЗОЛ не заплаща за извършените дейности, ако има издадено "Медицинско направление за провеждане на клинични процедури/амбулаторни процедури“ (бл. МЗ- НЗОК № 8А).

Направление бл. МЗ- НЗОК № 8А може да бъде издадено от лекар специалист от извънболничната медицинска помощ, лечебно заведение за болнична помощ, Комплексен онкологичен център.