"Нищо не ни спира в момента, в който имаме дата за еврозоната, да инициираме нашия вот на недоверие към правителството по политики, в които не вярваме, че ще се справят добре - МВР, регионалното развитие". Това заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

Има някои въпроси, по които народът задължително трябва да се пита и ние сме "за". Има и някои въпроси, на които Конституцията слага рамки и казва, че всички ние сме решили да живеем в правова държава, коментира Петков по повод предложението на президента за референдум за еврото.

"Ние 2005 година сме се подписали под международен договор за влизане в ЕС. Част от този договор е влизането в еврозоната. Ако бяхме направили референдум преди да подпишем този договор, би имало смисъл. Това направи Дания, преди да подпише Маастрихтския договор и така си извоюва условие за еврото. От тези четири критерия един е доброволен - дали влизаш в чакалнята на еврозоната. Ако решиш да не влезеш, държавата може да изчака. В този момент също можеш да сложиш референдум на масата и да кажеш: "Искате ли да изчакате". Това направи Швеция. Обаче ако си подписал договора с това условие и си влязъл в чакалнята, оттам нататък нещата стават автоматични".

България ще стане по-богата и по-успешна, ако сме в центъра на Европа и нямаме корупция, категоричен е той.

"Близо 70% от търговията на България е с еврозоната. Ако имаме сближаване по темата инфлационно развитие, лихви, стабилност, ние показваме, че нашата икономика и еврозоната са в синхрон. Не става дума кой е богат, кой беден. На 4 юни вярвам, че ще получим отговор, че българската икономика е достатъчно свързана с еврозоната, за да може да направи своята стъпка напред".

Валутният борд е въведен за пръв път в колониалните държави, а когато влезем в еврозоната, спираме да сме получатели на инструкции и увеличаваме суверенитета си, каза още Кирил Петков пред БНТ.

"В глобалната икономика колкото си по-голям и колкото по-силен ти е съюзът, толкова по-голямо конкурентно предимство имаш. САЩ и Европа са единствените, които печелят от това, че са резервни валути на другите държави".

 Безсрочни стачни действия готвят протестиращите в столичния градски транспорт

Според съпредседателя на ПП има политически саботаж срещу кмета на София, организиран от Борисов и Пеевски.

"400 милиона му бяха отказани за детски градини, предложихме го в последния бюджет, 100 милиона не му се дават в общинската програма. Общинският съвет отдолу му смени бордовете на общинските дружества, изведнъж подкрепят протеста. Хем държавата не му дава първи, хем общинският съвет го саботира. Сигурен съм, че има много качествени хора в транспортния сектор, но не е нормално да блокираш депата, да си получаваш парите, а да си реално в стачка и всички софиянци да са заложници, за да бъде притиснат Терзиев".

Следващата седмица ще се организира протест в подкрепа на Васил Терзиев и ПП застават зад него, добави Петков.