Парламентът отлага за неопределен период либерализацията на пазара на ток за битовите потребители. Това решиха народните представители, гласувайки на второ четене промени в Закона за енергетиката. 

Промените бяха инициирани от "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ. Текстове бяха предложени и от парламентарната група на "Възраждане", но те бяха отхвърлени още на първо четене.  

Припомняме, че в началото на май Народното събрание взе решение на първо четене да отложи либерализацията с 2 или 5 години.

През 2023 година бяха направени промени в Закона на енергетиката, които предвиждаха преминаването от регулиран на свободен пазар за ток за домакинствата, но впоследствие, с ново решение на парламента, процедурата бе отложена с една година. 

Дебатите

"Възраждане" заяви, че предложението за отпадане на сроковете за либерализация означава, че депутатите гледат текстовете не на второ четене, а на първо. По думите ѝ либерализацията не се отлага, а от 1 юли битовите потребители ще излязат на нергулирания пазар. Тя изчете част от текстовете на законопроекта. 

"Парите, които идват във фонда за електроенерийна сигурност, ще започнат да идват от бюджета. Отново от българските граждани. Тоест те казват: "Ние ви вдигаме цената на тока, но за да не протестирате, ще ви компенсираме. От къде ще ви компенсираме - от държавния бюджет", заяви народният представител Искра Михайлова. 

Министърът на енергетиката Жечо Станков отговори на "Възраждане": "Българските домакинства ще продължат да бъдат на регулиран пазар и ще са 100% защитени от държавата. Нито аз, нито това правителство ще допусне българските домакинства да бъдат изложени на високите цени на електроенергията на свободния пазар". 

Той увери, че с приемането на законопроекта днес ще се даде възможност за санирането на сгради в страната, за поставянето на соларни или фотоволтаични панели и др. 

"Начинът и моделът, който прилагаме, е запазването на битовите потребители на регулирания пазар с ясно гарантирана цена от държавата, знаейки всяка година 1 юли до следващата година на 30 юни каква ще бъде цената на електроенергията", категоричен бе министърът. 

Според Красимир Манов от МЕЧ причината за приемането на промените е единствено за усвояването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Тук е включена система за избирателност и някой ще определя на база на доходите на домакинствата кои ще останат в системата за компенсиране и кои няма да останат. Повярвайте ми, тези, които няма да останат, ще бъдат доста", заяви той от парламентарната трибуна. 

Радослав Рибарски от ПП-ДБ също се включи в дебатите. Той се обърна към управляващите и заяви, че предложеният либерализационен модел е неустойчив. 

"Това е модел, който зависи от благоразположението на НЕК, съответно на назначените партийни кадри от НЕК в АЕЦ, ТЕЦ, мини. Всеки един да дава съответните количества - да отговарят на базовата цена, която КЕВР е заложил", коментира той. 

Делян Добрев заяви, че с приемането на новите текстове в Закона за енергетиката се гарантира ценова стабилност на електроенергията. 

"Либерализацията се отлага за неопределено време. Не за 10 години, както вие предлагахте, а за неопределено време", заяви той. 

Председателят на Енергийната комисия в парламента Павела Митова заяви, че дебатът е безсмислен: "За мен е безсмислено да водим този дебат поради простата причина, че единственото нещо, което правим, е да предоставяме трибуна на хора, които си въобразяват, че да бъдеш опозиция означава да бъде контра на абсолютно всичко, е единственият начин да легитимираш собственото си съществуване".

Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало" заяви, че с новите текстове ще се въведе механизъм, който може да задържи цената на тока за неограничено време, а не сметките за бита да поскъпват.