Бизнесът страда от недостиг на работна ръка. Причината - различните проблеми на пазар на труда, демографската криза и недостатъчна активност на неактивните. Това заяви Смилен Вълов, изпълнителният директор на Агенцията по заетостта, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Агенцията по заетостта отбеляза 35 години от създаването си. "През тези години ние непрекъснато развиваме и подобряваме своите услуги. Данните, които първите четири месеца на 2025 г. сме отчели, показват едни по-добри резултати от предходните години. Например, по-ниска безработица – приблизително с 7,5% спрямо периода на миналата година. Имаме над 6 000 повече активирани лица – това са хора, които нито учат, нито работят, и ние ги търсим, намираме и връщаме на пазара на труда. Обявили сме 6 700 работни места повече за същия период миналата година. Включили сме 5 пъти повече хора в обучение по различни програми и проекти. Реализираме и редица европейски проекти, като сме издали повече от 167 хиляди сертификата за обучение по електронни дигитални компетентности. Има вече завършили почти 80 000 човека", разказа Вълов.

По думите му от агенцията организират трудова борса ежемесечно в цялата страна. "Тази година обаче организирахме по-специална борса по случай празника ни. На трудовата борса в София имаше над 1 100 човека, търсещи работа. Там бяха обявени над 600 работни места, а 32 големи компании бяха със своите щандове там. Някои хора успяха да намерят работа, други ще продължат да я търсят и ние да им помагаме", каза още той.

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откри трудовата борса и обяви две нови схеми за заетост с общ бюджет от 106 млн. лева:

"Младежки практики“ има за цел да подпомогне младежи без опит да придобият практическите си умения. Това са предимно хора, които са в горните класове на училище, в училищните класове и студенти. Общо 10 000 лица се очаква да бъдат подпомогнати до края 2027 година.

"Насърчаване на предприемачеството в Северна България" е другата процедура, чиято цел е с помощта на публични избрани консултантски фирми да бъдат одобрявани бизнес планове за предприемачество и за стартиране на бизнес. Консултантските фирми ще помагат, а те от своя страна ще получават до 50 000 лева за всеки, който бъде одобрен. С това целим региона да бъде съживен, хората с бизнес нюх да успят да започнат някакъв бизнес и да отворят работни места", коментира изпълнителният директор на Агенцията по заетостта.