Защо българи присъстват в публикация на сайта "Миротворец" като врагове на Украйна? И има ли заплаха за живот на включените в този списък. Отговор на тези въпроси потърсиха историкът проф. Михаил Станчев и журналистът и водещ на "Контракоментар" Асен Генов.

"Има заплаха за живота на включените в този списък, но не непосредствена. Този списък обаче не прави чест на Украйна. Навремето той бе съставен от помощника на министъра на вътрешните работи Антон Геращенко, когото познавам. идеята беше вътре в страната да търсят колаборанти, които хората да познават. Но този списък придоби лоша слава, след като започнаха да изчезват и загиват хора, включени в него. Които имаха антиукраинска позиция. И това доведе до забраната му от украинския парламент през 2016 година. Но след това този списък се появи отново неофициално", заяви пред NOVA професор Станчев. И подчерта: "Той е официално забранен, но неофициално съществува".

"Аз искам да избягам от конспиративния поглед към ситуацията. Има официална позиция от посолството на Украйна.  Аз съм впечатлен от селективната реакция на този списък. Голяма част от българите в списъка са се появили в него през 2018 година. А по-ярки примери са от февруари тази година. Тоест имаме един период от няколко години, но сега се заговори за съдържанието на сайта "Миротворец". Заговорихме за съдържанието в този списък след като говорителят на руското външно министерство Мария Захарова го спомена в свое интервю и темата бе подхваната в България", посочи Асен Генов.

По думите му в момента трябва да се прецени дали срещу българските имена в списъка има реална заплаха.