Едва 18 трансплантации са извършени от началото на годината у нас. Над 900 души са в листата на чакащите. От много време страната ни е на последно място в Европа по брой на трансплантирани пациенти на 1 млн. население. В знак на признателност и благодарност към донорите и техните семейства 11 рози бяха посадени в Розовата градина на София.

Трудно ли се взима решението да дариш органите на близкия, който току що си загубил?

Георги остава завинаги на 21, но спасява живота на четирима.

"Когато знаеш, че можеш да помогнеш на хора, дори и непознати, решението е много лесно. Виждаш как животът продължава. Виждаш прекия ефект от решенията си", разказва пред БНТ Александър Николов - брат на Георги.

Николай губи живота си внезапно. Трима продължават напред след решението на близките му. Съпругата му знае, че той би искал именно това.

"Какъв човек беше той - страхотен човек - има бели хора, той беше такъв", казва Десислава Николова - съпруга на Николай.

Мъчително е да чакаш да бъдеш спасен - Огнян Ганчев отдавна е получил своето второ сърце, но помни очакването.

"Когато влязох в листата, просто го изживях, просто лекарите при тези данни не ми даваха повече от две години живот и представете си две години, почваш да броиш наобратно и колко е мъчително като виждаш вече края", казва Огнян Ганчев.

Само 11 са идентифицираните донори тази година.

Причините:

"Част са в самите лечебни заведения, и в работата на нашите колеги интензивни лекари, част от тях са организационни, зависещи от ръководствата на лечебните заведения", казва д-р Димитър Илиев - зам.- изпълнителен директор на ИА "Медицински надзор".

Един донор може да спаси 8 човека. Това са възможните разкази за живота, които мъчително бавно се разказват у нас.