Имаме много дълъг период на традициите около Коледните празници. Това каза в дневния блок "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“ богословът и публицист Георги Тодоров. "Основата на истинския, християнския смисъл на празника е в Евангелието, където се описва раждането на Исус Христос във Витлеемската пещера. Това е главното съдържание на празника.

Този празник първоначално не се е празнувал на 25 декември, а се е празнувал заедно с Богоявление на 6 януари, обясни Тодоров. "Някъде към 4-ти век започва да възниква идеята да се разделят двата празника, защото това са две отделни събития и точната дата на Христовото Рождество не я знаем, тя е условно поставена, което е съвсем нормално. Ние по същия начин честваме Великден, нали. Нямаме точна дата исторически доказано, а имаме условно приета от Църквата.“

Самите традиции обаче са най-различни и те във всяка отделна страна се развиват по различен начин, допълни Тодоров. "Ние в 19 век в България започваме да приемаме западните традиции, които са свързани с Коледна елха, с Дядо Коледа, което не е българска традиция. В момента тези традиции толкова много навлязоха, че изместиха същинския празник. Хората мислят за подаръци, храна, а не мислят за Исус Христос. Толкова много е навлязъл комерсиалния елемент в празника“.

Един от праобразите на Дядо Коледа е Свети Николай, понеже той е бил дарител, милосърден, с историята, която тайно е подхвърлял кесиите със злато на бедняка, за да ожени дъщерите си. "Тази тема за благотворителност, за подаръци, дар е много важна за цялата коледна тематика и именно първоначално Свети Николай под името Санта Клаус и други названия, започват да се придвижва от 6 декември и започват да го прехвърлят към 25 декември. Това става още в 16 век.“